Mesić i Sanader u ratu priopćenjima
ODNOSI premijera Ive Sanadera i predsjednika Stjepana Mesića naglo su zahladnjeli. Dvojica predstavnika izvršne vlasti ne mogu se dogovoriti koji će govoriti pred Općom skupštinom UN-a o presudi "vukovarskoj trojci".
Predsjednik i premijer komuniciraju tek priopćenjima i telefonski. Mesić je čak odgodio redoviti sastanak koji održavaju početkom svakoga mjeseca, tako da do za danas planiranog sastanka Mesića, Sanadera i Šeksa o datumu raspisivanja izbora nije došlo.
Naime, premijer je u četvrtak odlučno izjavio da će pred Općom skupštinom UN-a o radu Haškoga suda govoriti on, a ne Mesić, nakon čega je Ured predsjednika u priopćenju premijeru zatražio "raspravu između onih čimbenika kojima Ustav daje pravo i dužnosti odlučivanja u stvarima državne, a osobito vanjske politike".
Iz priopćenja u kojem piše da se "protivi bilo kakvim ultimativno sročenim i autonomno donesenim odlukama koje bi mogle pobuditi sumnje o načinu na koji funkcionira hrvatska država" može se shvatiti da je Mesiću očito zasmetala oštra Sanaderova konstatacija da je on taj koji ide u New York.
Premijerov ured se zatim, također priopćenjem, pozvao na Ustavni zakon o suradnji s Haagom "koji izrijekom navodi da je u ime Republike Hrvatske, nositelj suradnje sa Sudom Vlada Republike Hrvatske".
Sanaderov ured se, na kraju priopćenja, suglasio da sukladno ustavnim odredbama o sukreiranju vanjske politike, provedu prethodnu raspravu o svim vanjskopolitičkim pitanjima.
V.Š.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati