Bilić: Protiv Andore ne možemo si dopustiti eksperimente
IZBORNIK Slaven Bilić dan uoči puta za Andoru, u nedostatku senzacionalnih vijesti u slovenskoj bazi, osvrnuo se na sve glasnije izraze nezadovoljstva pojedinih reprezentativaca koji žude za većom (ili bilo kakvom) minutažom. Jedan razgovor na tu temu izbornik je odradio rano jutros, ali za javnost nije specificirao o kojem se igraču radi.
"Ovo je reprezentacija, a ne klub. Ovdje ima puno manje prostora za manevre. Utakmice se ne igraju svaki dan. Krajnje smo pragmatični i gledamo samo ono što je najbolje za naše stanje na tablici. Mi se trudimo biti fleksibilni i jesmo fleksibilni. Svakom igraču njegov status se objasni. Maksimalno sam otvoren. I jutros sam imao jedan takav razgovor", rekao je Bilić, vjerojatno se referirajući na Pranjića, Galinovića i Babića, za koje nije tajna da priželjkuju veću minutažu.
"Otvoren sam za razgovore dok god oni nisu česti"
Izbornik ipak inzistira da je atmosfera u momčadi izuzetno pozitivna i da nema nikakvih odvajanja. "Ni na našem treningu nema odvajanja grupa, primjerice Vukojević i Niko Kovač: obojicu se i kudi i hvali, na treningu se prati njihov šut, za sve vrijede ista pravila. Drago mi je da se oni natječu među sobom, tko je bolji", govori Slaven Bilić.
"Ja bi volio da u zapisnik ide 23, a ne 18 igrača. Ali što je tu je. U zapisniku su oni koje smatram najboljima za tu utakmicu. Žao mi je jednog Pranjića, koji zaista puno napreduje, ali on jednostavno mora čekati svoju priliku. Ja mu ne mogu obećati hoće li ona biti danas, sutra ili za pet mjeseci. Otvoren sam za razgovore, dok god ti razgovori nisu česti. Dok se ne događa primjerice ono što se dogodilo Šeriću, a i sami znate kako je to završilo, rezolutan je Bilić.
"Trulu jabuku jednostavno treba baciti"
Izbornik je komentirao i slučaj noćnog bijega Mandžukića i Lončarića. "To je jako ružno. Mladom igraču treba rame za potporu, treba u njega vjerovati, ali kad naiđeš na dvojicu koji prave ovakve stvari, to se ne može tolerirati. Maksimalno podržavam Ladića i smatram da odgoj treba ići najprije iz kluba. Shvaćamo da su mladi, popularni, da se neke stvari prebrzo dogode, ali...", nije izbornik dovršio svoju misao.
Bilić se osvrnuo i na razgovor koji je nedavno imao sa starijim i iskusnijim trenerskim kolegom o ovakvom ponašanju igrača. "Nedavno sam baš razgovarao s Marcellom Lippijem koji kaže da kad prijeđeš granicu, nakon kazne i upozorenja, trulu jabuku jednostavno treba baciti. Takve stvari ne smiju nas dovesti do toga da odustanemo od pozitivnog pristupa", strogo će Bilić.
"U Andori ne smijemo podleći provokacijama"
Unatoč ozlijedi Nike Kovača, sastav Hrvatske uoči utakmice protiv Andore neće doživjeti nikakve veće promjene. Dok god plasman na Euro ne bude 100 posto siguran, nema nikakvog prostora za eksperimente.
"Osim Nike Kovača nitko nije ozlijeđen. Još jedan trening je poslijepodne, prvi pravi nakon utakmice s Estonijom. S obzirom na ozljedu Nike Kovača, neće biti nekih većih promjena u sastavu. Situacija na tablici nam to ne dopušta. Imamo neke kombinacije koje bi rado probali, ali situacija nije idealna. Formacijski nećemo ništa mijenjati, bit će to isti sistem bez obzira na to što oni igraju samo s jednim napadačem, moguće su jedino eventualne promjene mjesta unutar ekipe. Sustav će biti 4-4-2 koji je ujedno najzatvoreniji i najotvoreniji jer bez poteškoća možemo ići prema naprijed u formaciji 2-4-4."
Tri boda protiv Andore svi su već praktički dodali statistici hrvatske reprezentacije, ali izbornik ne očekuje laku utakmicu. "Sjećam se kako su moju generaciju namučili iz prekida, ali oni nisu prešli taj prag kvalitete o kojem stalno govorim. Tamo znaju biti teški uvjeti. Sjećam se kako su se Izraelci namučili na namočenom terenu, a nismo zaboravili ni kako su s Englezima do 66. minute igrali 0-0. Mislim da nas ne mogu iznenaditi, par igrača im fali, ali su veliki borci. Provociraju i nerviraju protivnika. Englezi bi vjerojatno dobili bi dva crvena kartona koliko su se iživcirali, da se ne radi o Englezima. Tome ne smijemo podleći. Moramo ići strpljivo."
"Englezima protiv Rusa centaršut i skok neće biti dosta"
Tema razgovora bila je i utakmica između Engleza i Rusa koja bi mogla situaciju u našoj skupini učiniti znatno jasnijom. "Može biti svašta. Enlegezi su sad puni samopouzdanja, a čak i bez igrača koji im fale su dobra ekipa. No, Rusi su čvrsti. Englezi neće moći svojom šabloniziranom igrom njih probiti, potrebno je nešto ekstra, nešto više od centaršuta i skoka. Volio bih da bude neriješeno, to nam najviše odgovara, ali u situaciji smo da se ne moramo previše obazirati na to", ističe Bilić.
D.R./P.V.
Foto: I.L.