Sjeverna Koreja napušta nuklearni program?
PRVI dan najnovijih pregovora o nuklearnom razoružavanju Sjeverne Koreje rezultirao je iznenađujućim napretkom, izvještavaju strani mediji.
Diplomati Sjeverne i Južne Koreje, Kine, Japana, Rusije i SAD-a složili su se u četvrtak u Pekingu da će Sjeverna Koreja poduzeti korake prema razoružavanju.
Delegatima je cilj revidirati sporazum iz rujna 2005. godine prema kojemu bi Sjeverna Koreja trebala prekinuti nuklearni program, a zauzvrat bi joj bila zajamčena sigurnost i poslana pomoć.
Sjevernoj Koreji nametnute su trgovinske i financijske sankcije nakon što je izvršila najavljivano nuklearno testiranje u listopadu prošle godine. SAD ukidanje sankcija uvjetuje prekidom nuklearnog programa, dok Sjeverna Koreja želi prvo prekid sankcija, da bi nakon toga pristala na razoružavanje.
Predstavnik Sjeverne Koreje, Chun Yung-woo, rekao je da ključne točke i zaključak sporazuma očekuje u petak.
Nakon godina poluuspješnih ili neuspješnih pregovora, analitičari posljednji sastanak smatraju iznenađujuće pozitivnim pomakom.
Ipak, čini se da je najvažniji razlog popuštanja Sjeverne Koreje i promjene dinamike pregovora zimska nestašica hrane u toj azijskoj zemlji. Washington je navodno pokazao dobru volju u razgovorima o financijskim sankcijama Sjevernoj Koreji. U međuvremenu, Sjeverna je Koreja pristala učiniti prve korake prema napuštanju nuklearnog programa, u zamjenu za 500.000 tona goriva i ostale povlastice.
V.Š.
Foto:AFP
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati