Ebola ubila 5 tisuća gorila u Africi
VIŠE od pet tisuća gorila umrlo je u nedavnoj epidemiji virusa ebola koja je izbila na području rezervata Lossi u centralnoj Africi, što je puno veći broj nego što se do sada pretpostavljalo, tvrdi studija objavljena u američkom znanstvenom časopisu Science.
U studiji piše kako bi ta životinjska vrsta mogla vrlo lako izumrijeti, jer osim ebole, koja se u afričkoj džungli među primatima prenosi velikom brzinom, njima prijeti i lov gorila.
Ebola je najvjerojatnije uzrok pomora čimpanzi, tvrde istraživači, i najvjerojatnije životinje nisu zaražene od drugih vrsta, poput šišmiša kao što se vjerovalo, nego se zaraza prenosi isključivo među primatima.
Ebola je otkrivena 1976. godine, ne postoji lijek protiv nje, i ubija 90 posto oboljelih. Uzrokuje viroznu groznicu, te unutarnje i vanjsko krvarenje, a od kada je otkrivena od nje je umrlo oko 1200 ljudi, uglavnom na području Demokratske Republike Kongo.
A.B.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati