Kajin: Cijeli slučaj Glavaš je predstava
"OVO ĆE ponovo otvoriti pitanje autonomnosti hrvatskog pravosuđa za kojeg mnogi tvrde da djeluje na daljinsko upravljanje. Ja bih volio da nisam u pravu, ali dobivam dojam da je to sve skupa bila kontrolirana predstava", komentirao je Damir Kajin odluku o ukidannju pritvora Branimiru Glavašu.
"Hrvatska politika nije htjela Glavaša imati na savjesti", rečenica je kojom je svoju izjavu za Index započeo saborski zastupnik IDS-a.
"Nitko u ovoj državi Glavašu ne želi loše, a pogotovo nitko ne želi da sam sebi oduzme život. No, on je ponovno uspio podvrgnuti državu sebi, HDZ mu je ponovno popustio vjerojatno procjenjujući da bi sve drugo donijelo veću štetu. Opet se postavlja pitanje autoriteta vlasti koji je danas svakako manji nego jučer."
"Nitko nije kriv prije presude, samo je šteta što neke žrtve s livade ili iz garaže nisu imale pravo na ovakav otpust", zaključuje Kajin.
Vesna Škare Ožbolt, saborska zastupnica i predsjednica DC-a, kazala je da sud može donijeti odluku o ukidanju pritvora, ali da, kao i cijela hrvatska javnost, s velikim nestrpljenjem očekuje obrazloženje suca Posavca zašto ju je donio danas, a ne prije pet-šest dana.
Škare-Ožbolt kaže kako je do sada politika imala veliki utjecaj na slučaj Glavaš. Vjeruje da će se on do kraja riješiti, kako bi se rasčistile "neke točke" u novijoj hrvatskoj povijesti.
U SDP-u su bili vrlo kratki. Željka Antunović i Zoran Milanović kazali su kako je odluka u ingerenciji pravosudnih tijela, te ju iz tog razloga nisu željeli komentirati.
Ništa rječitija nije bila ni Vesna Pusić koja je za Index izjavila: "Ako je to odluka hrvatskog pravosuđa onda se nema što komentirati. Nadam se samo da nije do ukidanja pritvora došlo kao rezultat političkih pritisaka, već da je Županijski sud do nje došao redovnom procedurom za kakvu se HNS i zalaže."
P.V., I.B.