Bandić: Ne trebam se dodvoravati Dinamu ni BBB-ima
ZAGREBAČKI gradonačelnik, počasni predsjednik i glavni financijer kluba iz Maksimirske, u nešto je blažem tonu progovorio o ultimatumu što ga je 25. rujna, uslijed posrtaja na euro-razini postavio Dinamovoj logistici na čelu s izvršnim dopredsjednikom Zdravkom Mamićem.
Tog jesenjskog dana Bandić je zagrmio: "Dinamo će imati podršku do Nove godine, a onda ćemo tu svoju odluku preispitati."
Prvi čovjek Zagreba do danas nije bitno promijenio svoj stav, ali je njegova prosvjedna nota dobila snizilicu s obzirom da "novi vjetrovi iz Dinama ulijevaju nadu i povjerenje u toliko željeni europski iskorak."
"Pustimo vodstvu Dinama, ponajprije kolegi i predsjedniku Mirku Barišiću da odrade svoj posao. Ja ne bih ljude u Dinamu podcijenjivao ali kao počasni predsjednik kluba - ikone i simbola Zagreba i Hrvatske, pustio bih ljude da pokušaju odraditi svoj posao. Do kraja godine imamo još dva mjeseca, a novi vjetrovi koji dolaze iz Dinama mi ulijevaju nadu i povjerenje da će se sistematičnije i institucionalo pristupiti europskom putu. Ako Hrvatskoj treba tri do pet godina, onda budite sigurni da i Dinamu ne treba manje od tih tri do pet godina da doživi europski procvat." - započeo je Bandić obraćanje u Temi dana Nove TV.
"Uvjeren sam, da ukoliko bude razumijevanja u krugovima vodstva Dinama da se udovolji svim profesionalnim standardima; dakle selekciji i vođenja kluba, rezultati neće izostati." - dodao je gradonačelnik, zastavši pri upitu što to znači u konkretnim okvirima.
"Kad vi mene pitate što treba napraviti u gradu ja vam mogu pričati tri noći, ja sam tu doma. A kolegama koje vode Dinamo treba pustiti da kažu što treba napraviti unutar kluba. Ja samo znam da za europski iskorak Dinama poslu treba pristupiti sistematično i profesionalno do kraja. Vjerujem vodstvu Dinama, treba ih pustiti da do konca godine odrade svoj posao. Onda ćemo vidjeti jesu li na pravom tragu. Mi ćemo podržati projekt europskog Dinama, odredit ćemo i određena sredstva, a ukoliko se to ne realizira, onda ćemo svoju odluku preispitati." - kaže Bandić.
Govoreći o sredstvima, stalne su kalkulacije o kolikom se točno iznosu radi. Gradonačelnik nerado priča o novcu prosutom u vjetar, ali opovrgava cifru od čak pet i pol milijuna koje je navodno kapnuo za europsku afirmaciju najdražeg kluba.
"Dinamu smo dali onoliko koliko nalažu kriteriji za financiranje vrhunskog sportra u gradu Zagrebu. Cifra je nešto manja, odnosno duplo manje od 5,5 milijuna eura, ali i to je dosta sukladno rezultatu koji se dogodio. Da ne bi bilo okolišanja, Bandić se ne treba dodvoravati Dinamu ni BBB-ima, ja sam peti počasni predsjednik Dinama i kao Dinamovac ću podržati europski projekt tog kluba.
Ne sastavljam momčad i ne mijenjam trenera, niti postavljam Dinamov stručni stožer." - tvrdi gradonačelnik.
"Dinamo će imati podršku i ubuduće, ukoliko očekivanja koja Grad traži, za one novce koje daje Dinamu, budu na razini." - dodaje.
Neupješno je Bandić demantirao i tezu da se na inauguraciju Branka Ivankovića čekalo sve dok nije stigao blagoslov iz gradonačelnikova ureda.
"Ne bih komentirao špekulacije, ostajem pri onome što sam vam rekao. Ja sam ponosan na svoj status počasnog predsjednika Dinama i svaki bi se normlan čovjek s tim ponosio. Ali ne miješam se u posao predsjednika i IO-a oko odabira trenera i stručnog stožera kluba. Oni ne trebaju mene konzultirati, oni znaju što treba činiti." - kazao je u to ime, dodajući da će, ukoliko sadašnje vodstvo ne napravi europski uzlet, ta čast pripasti nekom drugom.
Na upit koliko je zadovoljan izborom Ivankovića, s obzirom da se ustalilo vjerovanje kako je njegov osobni kandidat bio Zlatko Kranjčar, Bandić je u maniri vrsnog političara odgovorio:
"Opet me hoćete na polje špekulacija dopeljati. Kao što sam kazao, vjerujem vodstvu Dinama, ne bih ih želio podcijenjivati. Pričekajmo još dva - tri tjedna, jer koliko sam slušao i vijesti, dva nova čovjeka Dinama predložit će projekt europskog iskoraka."
Sličnim je tonom prokomentirao i izjave Zdravka Mamića, koji tvrdi da Dinamo, osim Bandićeve ima punu podršku predsjednika Stipe Mesića te premijera Ive Sanadera, po vokaciji ortodoksnog Hajdukovca.
"Ne znam što je kolega Mamić rekao, znam samo što sam ja rekao 25. rujna i ostajem kod toga do zareza. Zagreb stoji iza svog kluba, svog simbola i svoje institucije. Stajat će i dalje onoliko koliko bude europskog rezultata. Stvari su tu kristalno jasne, ne žalimo se skivati i transparentni smo do kraja. Pustimo Dinamo da realizira europski iskorak. Grad će isto znati cijeniti. Ako do tog iskoraka ne dođe, napravit će ga netko drugi. Ali Zagreb će uvijek stajati iza svog Dinama." - zaključio je Bandić.
D.R.