Sukobi na sveučilištu u Oaxaci
U ČETVRTAK su oko sveučilišta u Ciudad Oaxaci, glavnom gradu meksičke države Oaxaca, izbili dosad najžešći sukobi od prošlog vikenda kada je u grad došla federalna policija.
Oko 4000 policajaca je bez otpora zaposjelo središte grade i javne zgrade - mjesecima okupirano od strane ljevičarskih prosvjednika koji zahtijevaju ostavku guvernera države Ulisesa Ruiza Ortiza.
Prosvjedu je povod bio učiteljski štrajk, nedavno okončan posredovanjem federalne vlade predsjednika Vicentea Foxa. Intervenciju je, pak, potakao oružani sukob prosvjednika i Ruizovih pristaša, prilikom kojeg je ubijen američki novinar.
Prosvjednici su se, pak, ponovno organizirali na državnom sveučilištu, te su počeli postavljati barikade po okolnim ulicama.
Kada je policija krenula razbijati barikade došlo je do sukoba, pri čemu su na policajce bacani Molotovljevi kokteli. Policija se ispočetka povukla, ali je na kraju - uz pomoć helikoptera i oklopnih automobila - potisnula prosvjednike u kompleks sveučilišta.
Policija prema meksičkim zakonima nema pravo ući na sveučilište bez dozvole rektora, koju trenutno nije dobila, pa u Oaxaci i dalje vlada napetost.
D.A.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati