18 posto dionica Plive Vlada prodaje Barru?
NA JUČER telefonski održanoj sjednici Vlada je preporučila Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje da dionice Plive koje ima u svojem portfelju prenese u imovinu Umirovljeničkog fonda. Riječ o 3,117.127 dionica čija je vrijednost, prema posljednjoj ponudi Barra od 820 kuna po Plivinoj dionici, oko 2,55 milijardi kuna.
U srijedu, 11. listopada, istječe rok do kojeg svi oni koji su zainteresirani svoje dionice Plive mogu prodati Barr Pharmaceuticalsu. Jučerašnji Vladin potez, piše Jutarnji list, vjerojatno je posljednja proceduralna faza u pripremama za prodaju Plivinih dionica Barru.
Prodaja 18 posto dionica, po cijeni iz posljednje Barrove ponude, Vladi bi donijela 2,24 milijarde kuna više od nominalne vrijednosti njezinih dionica. Sredstvima dobivenim od prodaje Vlada namjerava umirovljenicima isplatiti zaostali dug.
Nakon što je prošli petak svoj udio u vlasništvu Plive Barru prepustila Europska banka za obnovu i razvoj, američka kompanija uspjela je prikupiti nešto više od pet posto dionica. Taj potez EBRD-a domaći analitičari tumače kao signal podrške Barru, no ne žele prognozirati hoće li američka kompanija do sljedeće srijede steći 51 posto Plivinih dionica.
Analitičar blizak procesu preuzimanja objašnjava kako je razlog tomu što se najveći dio Plivinih dionica nalazi na Londonskoj burzi, gdje se deponirane dionice prikupljaju na posebnom računu, koji je u tu svrhu otvorio Deutsche bank, službeni predstavnik Plive. Iz toga razloga, ističe, do posljednjeg trenutka neće biti poznato koliko će ih prikupiti Barr.
Deutsche bank može iznijeti podatke i prije ako se pokaže da je prikupljena kritična masa dionica, no to je malo vjerojatno. Jučer nisu željeli komentirati proces jer su obavezni šutjeti do kraja transakcije.
AZ obvezni mirovinski fond objavio je danas da je prihvatio ponudu tvrtke Barr, te da će joj prodati svoj ukupni vlasnički udio od 2,6% dionica Plive.