Mesić o hrvatskoj EU perspektivi
HRVATSKI predsjednik Stjepan Mesić izjavio je u subotu navečer kako smatra da će Hrvatska uspjeti postati članicom EU-a do 2009. godine, dok će za preuzimanje jedinstvene europske valute trebati nešto više vremena.
"Mislim da ćemo uspjeti ispuniti naše ciljeve do 2009. godine", rekao je hrvatski predsjednik. "A do tada mislim da ćemo ući u Sjevernoatlantski savez", izjavio je Mesić.
Hrvatski predsjednik, koji boravi u posjetu San Franciscu, izjavio je to u interviewu za agenciju Reuters koja je opširan razgovor s hrvatskim predsjednikom objavila u dva teksta, jedan posvećen korištenju dubrovačke zračne od strane CIA-e a drugi hrvatskoj EU-perspektivi i stanju u regiji.
"Ubrzat ćemo ovaj proces reformi u Hrvatskoj i usvajanje europskih standarda. To je u našem interesu", istaknuo je hrvatski predsjednik.
No, Mesić nije bio tako siguran u brzo usvajanje eura. "Vrlo vjerojatno nećemo do 2009. moći usvojiti euro, ali i to je pitanje vremena. To je moguće, ali ne i bitno", rekao je Mesić.
"To će se dogoditi ili do vremena kada uđemo u EU ili do 2012. godine. Mislim da neće biti smisla da zadržimo našu valutu nakon 2012. godine, ako želimo olakšati trgovinu", kazao je Mesić.
Priznao je međutim da neki europski čelnici, ali i mnogi hrvatski građani s manje entuzijazma promatraju širenje EU-a.
"Imali smo veliku potporu za hrvatsko članstvo u EU, preko 80 posto, ali zbog odgode početka pregovora o članstvu kao i zbog nekih drugih prepreka te pritisaka s kojima smo se suočili, euro-skepticizam je narastao", rekao je Mesić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati