New Orleans pred prisilnom evakuacijom
RAY NAGIN, gradonačelnik New Orleansa, u kojem je ostalo samo desetak tisuća stanovnika, naredio je da se prisilno evakuiraju sve osobe iz grada, željele to one ili ne. U gradu će ostati samo oni koji sudjeluju u čišćenju ostataka nakon katastrofalne koju je uzrokovao uragan Katrina.
"Moramo prisiliti sve osobe na evakuaciju bez obzira na to što možda ne žele otići ili su na privatnim posjedima." - stoji u priopćenju iz gradonačelnikova ureda, javlja CNN.
Mnogi stanovnici su odbili napustiti New Orleans usprkos naredbama od strane vlasti i upozorenja da ostanak u poplavljenom gradu predstavlja zdravstveni rizik.
Prema anketama koje su proveli CNN, USA Today i Gallup, većina Amerikanaca smatra da se grad nikada neće oporaviti od katastrofe uzrokovane uraganom Katrina.
Busheva administracija je od Kongresa zatražila dodatnih 30-tak milijardi dolara za sljedeću fazu vraćanja "grada užasa" u prvobitno stanje. Do sada su dobili svega 10.5 milijardi dolara.
Ministar obrane Donald Rumsfeld izjavio je da distribucija pomoći u New Orleansu neće spriječiti američko sudjelovanje u Afganistanu.
"Imamo snage i kapacitete da nastavimo globalni rat protiv terorizma dok se bavimo humanitarnom krizom kod kuće." - kazao je Rumsfeld.
Građani New Orleansa koji su ostali u gradu žele sačuvati svoje domove koliko je to moguće
Neki su zabrinuti za svoje vlasništvo koje će biti opljačkano ukoliko ga napuste, dok ostali žele sačuvati svoje ljubimce, a svi se slažu oko toga da bi život u izbjeglištvu mogao biti čak i teži od sadašnjeg.
Podsjetimo, voda kojom je poplavljen grad kontaminirana je E. coli bakterijom, a postoji visoki rizik zaraze koja može izazvati smrt. Voda je postala toksična mješavina kemikalija, smeća, leševa i ljudskih ostataka.
Građani bi grad trebali napustiti isključivo zbog vlastitog dobra, no hoće li ih vlasti uspjeti istjerati iz njihovih domova, pokazat će naredni dani.