Stigla posljednja sezona nagrađivane serije, stižu prve recenzije
PETA i posljednja sezona hvaljene serije "The Bear" stigla je pred gledatelje. Svih osam epizoda nove sezone dostupno je za streaming na platformi Hulu, odnosno na Disney+ za međunarodnu publiku. U glavnim ulogama vraćaju se Jeremy Allen White, Ayo Edebiri, Ebon Moss-Bachrach i Abby Elliott.
Radnja se nastavlja jutro nakon što Sydney (Edebiri), Richie (Moss-Bachrach) i Sugar (Elliott) saznaju da je Carmy (White) napustio ugostiteljski posao i prepustio restoran njima. Bez novca, suočeni s prijetnjom prodaje i nadolazećom olujom, tim se mora okupiti kako bi odradio posljednji posao. Na kraju shvaćaju da ono što restoran čini savršenim možda nije hrana, već ljudi koji u njemu rade.
Prve kritike finalne sezone
The Wrap navodi: "Hoće li ova, bolja od očekivane, posljednja sezona biti dovoljna da promijeni narativ o padu kvalitete 'The Beara'? Vjerojatno ne. Nije toliko dobra da izbriše sjećanje na najniže točke serije - a budući da su ti trenuci bili posljedica toga što je serija postala sama sebi svrha, problemi se ne mogu ignorirati samo zato što su sada ublaženi."
THR kaže: "Drama? Komedija? Što god da jest, prvih šest epizoda ima širok opseg, a sedma je ekspanzivna."
IndieWire je seriji dao ocjenu 4+ i napisao: "'The Bear' se pet godina trudio ostati prisutan u našim životima, a to se u posljednjoj sezoni isplatilo. Možda se naša ljubav prema Syd, Carmyju i ekipi promijenila, ali i dalje je tu. Stoga se nemojte sramiti reći 'Da, šefe' još jednom."
Time piše: "Sedam epizoda dostupnih za recenziju (sve osim finala) nastavljaju priču samo nekoliko sati nakon Carmyjevog šokantnog poteza i sve se odvijaju istog dana. Čini se da su se Storer i koscenaristica Joanna Calo, umjesto prikazivanja restorana kao trijumfa ili tragedije, usredotočili na zaokruživanje emocionalnog razvoja svakog lika. Prema tom i drugim mjerilima, sezona je neujednačena - bolja od svojih neposrednih prethodnika, ali rijetko na razini druge polovice prve i druge sezone."
Decider ističe: "Finale serije 'The Bear' trebalo bi biti spektakularno. Čak i ako serija ne uspije iskoristiti svaku sekundu svoje posljednje epizode, bio je to televizijski trijumf. A kad dođe vrijeme zatvaranja, ostavit će neizbrisivo nasljeđe."
Kritike su podijeljene
Slant je seriji dao ocjenu 2,5 od 4: "U svojoj posljednjoj sezoni, serija se muči skuhati nešto svježe, ali i dalje joj je teško odoljeti." S druge strane, Radio Times dao je ocjenu 5 od 5: "Storer i ekipa su uspjeli, a nama koji smo proživjeli svaku scenu, to znači sve."
ScreenRant je dodijelio 10 od 10: "'The Bear' završava na visokoj nozi, oživljavajući priču i svoje likove na način kojem bi se rijetko koja serija mogla nadati."
Consequence je sezonu ocijenio s 5-: "Jedno je biti živ, a drugo je uistinu živjeti. U svojim najboljim trenucima, 'The Bear' nas je podsjećao na tu razliku, a ova sezona bila je savršen posljednji zalogaj."
The Daily Beast zaključuje: "Duh vremena je možda svoju pažnju usmjerio drugamo, ali ovaj jedinstveni dragulj završava na vrhuncu."
Roger-Ebert.com piše: "Na mnogo načina, 'The Bear' jest, i uvijek je bio, fantazija o uspjehu. Kao što Cheese često primjećuje, restorani su užasan posao; zatvaraju se, propadaju iz bilo kojeg razloga, iscrpljuju emocionalno, financijsko i fizičko blagostanje ljudi koji ih vode i rade u njima. Ali ono što Storerova priča pretpostavlja jest da postoji vrijednost u radu i obitelj koja se može pronaći u čvrsto povezanoj zajednici kuhara."
Mashable je kritičan: "Nažalost, 'The Bear' koristi svoju posljednju sezonu kao priliku da nabaca sve i svašta, a buka i bijes često nadjačavaju jednostavnije užitke sezone. Oluja je ovdje najveći krivac, previše očit zaplet koji do iscrpljujuće mjere eksternalizira unutarnji nemir restorana. Svaka epizoda počinje grmljavinom koja nas podsjeća na kaos koji bjesni unutar The Beara. Vjerujte nam, znamo!"
Variety navodi: "Serija se nastavlja oslanjati na svoje omiljene trikove: fraze poput Mikeyjeve stare izreke 'neka se razmaše', klišeje o iscjeljujućoj moći hranjenja drugih i zamornu sentimentalnost koja je počela iritirati kad je čarolija nestala. Ali za one koji su ostali uz 'The Bear' i nakon njegova pada - a anegdotalno, znam mnoge bivše obožavatelje koji su odustali - ove posljednje epizode mogle bi učvrstiti sjećanje na seriju koje je više od njezinih najgorih trenutaka."
The New York Post zaključuje: "Na kraju, 'The Bear' je ipak ponudio neke zanimljive uvide u to kako izgleda rad u restoranu, cijenu izvrsnosti i nesavršene ljude koji se pokušavaju povezati. Šteta je što se ova priča predugo razvlačila i poprimila labaviji i bezobličniji format nego što je trebala."