BiH protiv gradnje pelješkog mosta
IAKO je ministar Božidar Kalmeta najavio da u rujnu počinje gradnja pelješkog mosta, kako se čini, sve bi moglo biti odgođeno jer Bosna i Hercegovina neće Hrvatskoj dopustiti gradnju.
Zamjenik ministra prometa BiH Haris Bašić u razgovoru za sarajevski Dnevni avaz tvrdi da je još prije mjesec i pol dana hrvatskog ministra Božidara Kalmetu upozorio na međunarodne konvencije koje garantiraju pristup međunarodnom otvorenom moru. Prema bilo kojem od idejnih rješenja koja su se u zadnje vrijeme pojavila u hrvatskim medijima, gradnjom mosta koji bi spojio kopno i poluotok Pelješac bio bi ugrožen izlazak BiH na otvoreno more, tvrdi Bašić.
U BiH podsjećaju da je Malostonski zaljev jedini ulaz u Neum, te da on ne smije biti popriječen mostom jer taj put predstavlja jedinu vezu teritorijalnog mora BiH s otvorenim morem. Za Bašića je prihvatljiv jedino most koji bi se mogao otvarati i propuštati brodove svih visina.
U pismu koje je iz BiH stiglo ministru Kalmeti stoji da poznata projektna rješenja za BiH nisu prihvatljiva.
Ministar Kalmeta je odlučan u namjeri da se s gradnjom pelješkog mosta počne u rujnu. Potvrdio je da je dobio Bašićev dopis, koji ga je iznenadio s obzirom da su hrvatska i bosanska strana još u ožujku u Cavtatu riješile sve nedoumice u vezi mosta. Tada su predstavnicima BiH bila predočena projektna rješenja na koja nisu imali primjedbe.
"Most će spajati hrvatsko kopno s hrvatskim kopnom preko unutarnjih hrvatskih teritorijalnih voda nad kojima Hrvatska ima puni suverenitet. Stvar je, dakle, jasna." - kazao je Kalmeta za Jutarnji list.
Luk pelješkog mosta, prema posljednjoj verziji projekta, iznosi 35 metara iznad razine mora, što znači da će svi brodovi koji uplovljavaju u zatvoren i dosta plitak Neum moći proći ispod mosta, smatra Kalmeta.
Na 21,5 kilometara bosanske obale oko Neuma nema niti jedne luke, ali na tom području povremeno pristaju strani vojni brodovi.