Pješački vod otputovao u Minnesotu
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Inače, unatoč višekratnim nastojanjima, Hrvatski sabor danas nije uspio okupiti dovoljan broj zastupnika za donošenje odluke bez koje pripadnici Hrvatske vojske ne mogu sudjelovati na trima multilateralnim vojnim vježbama izvan Hrvatske.
Bez obzira na to, pješački vod HV-a moći će sudjelovati u bilateralnoj vojnoj vježbi u američkoj Minnesoti, budući da je riječ o vježbi u sklopu Partnerstva za mir, na temelju međunarodnog sporazuma koji je Sabor ratificirao još 2001.
U Vladi smatraju da HV-u ne treba dodatna saborska potvrda, pa je vojska u Minnesotu otišla na temelju jučerašnje odluke Vrhovnog zapovjednika.
Predsjednik Republike Stjepan Mesić ustvrdio je jučer da se u slučaju odlaska voda Hrvatske vojske (HV) na vojnu vježbu u Minnesotu (SAD) ne radi o slanju HV-a ni u kakve vojne akcije, pa oko toga ne bi trebalo biti problema.
Ocijenivši da je riječ o rutinskoj vježbi, Mesić je dodao da se svakako ne radi o odlasku HV-a izvan granica Hrvatske radi njezina angažiranja, te da je to vježba koja nam može samo koristiti.
Prijepor oko slanja voda HV-a na vježbu u SAD nastao je kada je skupina zastupnika u Hrvatskom saboru ustvrdila da postrojbe HV-a ne mogu napustiti hrvatski teritorij bez odluke Hrvatskog sabora. Zbog toga je odgođen svečani ispraćaj vojnika.
(Hina) pp yln
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Kliknite ovdje.
Ovo je .
Homepage nacije.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Želite raditi na Indexu? Prijavite se ovdje.
Učitavanje komentara