Sjeverna Koreja ispalila raketu u Japansko more
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Japanska vlada nije potvrdila informaciju, prenio je AFP. Premijer Junichiro Koizumi i njegov ministar vanjskih poslova Nobutaka Machimura napustili su Japan na nekoliko dana.
Kako navodi državna televizija NHK, raketa je ispaljena s istočne obale Sjeverne Koreje i nakon stotinjak kilometara je pala u more.
To nije prvi put da Sjeverna Koreja ispaljuje rakete kratkog dometa u Japansko more, što se tumači kao upozorenje. Posljednji put su dvije rakete ispaljene u prigodi inauguracije južnokorejskog predsjednika Roha Moo-Hyuna, piše AFP.
Japan zajedno s Amerikancima od 1999. radi na uspostavi proturaketnog štita kako bi se zaštitio od sjevernokorejske prijetnje. Sjeverna Koreja posjeduje 600 raketa tipa Scud dometa od 300 do 500 kilometara, kao i sto raketa srednjeg dometa Rodong-1, dometa 1.300 kilometara, kako navodi Seul.
Službeni predstavnik Bijele kuće Andrew Card potvrdio je u razgovoru za američku tv-mrežu CNN da je Sjeverna Koreja u nedjelju ispalila raketu kratkog dometa u Japansko more, dodajući da je pala u more, prenio je dpa.
Japansko ministarstvo obrane o tome je prethodno obavijestilo SAD, izvijestile su u nedjelju japanske novinske agencije.
"Za nas to nije iznenađenje", kazao je Card. "Sjevernokorejci su i prije ispitivali svoje rakete".
Pokus je više no ikad ujedinio Japance, Južnokorejce, Ruse i Kineze kako bi "pokazali Sjevernoj Koreji da su njezini postupci neprikladni", dodao je Card.
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Kliknite ovdje.
Ovo je .
Homepage nacije.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Želite raditi na Indexu? Prijavite se ovdje.
Učitavanje komentara