Mostovac: HEP dnevno gubi 500.000 eura. Plin kupuje za 47 centi, prodaje za 1 cent
ZVONIMIR Troskot, zastupnik Mosta, tvrdi da HEP dnevno zbog plina gubi 500.000 eura.
"Zahvaljujući Plenkoviću i njegovoj vladi, HEP dnevno gubi 500.000 eura! Naši građani plaćaju gubitke tog plina, a sve se prikazuje narodu 'mi vama dajemo'. Uredbom vlade, HEP kupuje plin po 47 eura od Ine, a prodaje kupcima po 1 cent (sistemom uravnoteženja preko HROTE i PLINACRO). Svaka čast Plenkoviću i ekipi, kreirali su odličan model za krađu našeg plina", kazao je Troskot.
“Krajem trećeg mjeseca je došla nova uredba vlade da Ina poveća proizvodnju za 10 posto i da je cijena po kojem će morati prodavač prodavati plin HEP-u 47 eura po mWh. Po proračunanima smo znali da će skladište Okoli biti na 92 posto puno, koje se zbog tlakova nikada ne puni do kraja. Računali smo da će ta uredba vlade biti revidirana jer smo znali da će se početi javljati viškovi koji se mogu izračunati”, rekao je Troskot.
Trenutno se cijena na burzi u Austriji kreću od 30-50 eura po mWh. “Zbog tih neravnoteža je HROTE išao u ravnotežu. Ta cijena je formirana da bi ti kupci uravnotežili sustav, a malo je kupaca u Hrvatskoj koji imaju takvo skladište ili koji mogu izvesti tu količinu. Malo je i vremena, a onda HROTE mora prodavati po izrazito malim, marginalnim cijenama”, dodao je.
“Na pitanje tko to može kupiti moraju odgovoriti vlada, HERA i HROTE. Nas ne bi iznenadilo da se kao kupac javi PPD i Pavao Vujnovac jer oni su u mogućnosti izvesti taj plin ili ga “shortati” na LNG-u”, napominje.
Dodaje da se u energetskim kuloarima čuje da Ina nepropisno prodaje plin po tenderima, a to znači da ga i kupuje, što potencijalno otvara aferu sličnu Škugorovoj. “To su ogromni gubici za HEP, dnevno oko 500.000 eura, a država je dnevno izgubila barem 400.000 eura”, rekao je Troskot.
“Istina je da su informirali vladu, ali to može biti finta jer vlada ima skupštinara u HEP-u, jer će se morati odgovoriti na pitanje – tko je kupac i na čiju štetu se prodaje taj plin. Mislim da je, primjerice HERA, namjerno obezglavljena. U jeku krize se sada izvlači iz HEP-a preko 500.000 eura. To su kupci koji si mogu priuštiti i kazne jer znaju da će kupiti plin po tako niskoj cijeni”, tvrdi Troskot.
Oglasio se HEP, kažu da su se javili ministarstvu
Na upit N1 iz HEP-a su odgovorili kako “sukladno novoj Uredbi Vlade RH o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije, koja vrijedi za razdoblje od 1. travnja 2023. do 31. ožujka 2024., HEP je nastavio od Ine preuzimati prirodni plin koji se proizvodi u Republici Hrvatskoj”.
“Prema Uredbi, preuzetim plinom HEP raspolaže isključivo za potrebe distributera plina u svrhu namirenja gubitaka za distribuciju plina, operatora transportnog sustava u svrhu namirenja gubitaka plina u transportnom sustavu i za pogonsku potrošnju tehnoloških objekata transportnog sustava, kupaca toplinske energije iz samostalnog toplinskog sustava, javnu uslugu za potrebu kupaca iz kategorije kućanstvo, te za kupce plina iz dijela kategorije poduzetništvo utvrđenog Uredbom.
Preuzeti plin HEP ne smije koristiti i ne koristi u druge svrhe, niti za vlastite potrebe, niti za prodaju na tržištu. Da bi HEP korisnicima navedenima u Uredbi mogao isporučivati plin, potrebno je donošenje nove Odluke o cijeni i raspodjeli kapaciteta prirodnog plina, jer je prethodna odluka prestala važiti 31. ožujka 2023.
Za predlaganje Odluke zaduženo je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Stoga smo u više navrata Ministarstvo informirali o potrebi žurnog predlaganja i donošenja Odluke te rješavanja nastalog problema s viškovima plina, ali do danas nismo dobili nikakvo očitovanje”, odgovorili su iz HEP-a.
Filipović demantira HEP
Filipović kaže da HEP nije slao nikakav dopis.
“S današnjim danom HEP nije dostavio dopis kojim bi informirao Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja o problemima sa nemogućnostima skladištenja plina koji se preuzima od Ine. Jednako tako, ukoliko je došlo do smanjenja potražnje i/ili odlaska kupaca koji su imali zaštitu prošle godine kod drugih opskrbljivača, takvom informacijom ne raspolaže MINGOR.
Uredbom nije zabranjeno da se plin skladišti za potrebe zaštićenih kupaca i izvan RH i u tom smislu također nije bilo upita.
Raspodjela plina je na bilančnoj grupi koju vodi HEP d.d i koja je jedna od bilančnih grupa na tržištu uravnoteženja. Sukladno navedenom trgovanja koja se odvijaju na platformi HROTE su isključivo u domeni tržišta plina i oni imaju uvid u transakcije.
HROTE je 29. lipnja 2023.g. prvi put obavijestio Ministarstvo o viškovima plina koji se događa na bilančnoj grupi HEP d.d.”, odgovorilo je ministarstvo.