Capak: Prerano je za popuštanje mjera
RAVNATELJ HZJZ-a Krunoslav Capak je u razgovoru za HRT komentirao aktualnu situaciju s epidemijom koronavirusa u Hrvatskoj.
"Već prošli tjedan smo imali pad hospitaliziranih i umrlih za nešto više od 15%, pad se nastavlja, krivulja se prelomila i ima silazni krak, nadamo se da će se tako nastaviti. Treći val još nije gotov", rekao je Capak.
"Još može doći do oscilacija pri kraju epidemijskog vala, to smo već iskusili. Što se tiče hospitaliziranih, uvijek kasne za novooboljelima za dva do tri tjedna pa sada, kada pada broj novooboljelih, očekujemo da će pasti i broj hospitaliziranih i nažalost preminulih", kazao je Capak, kojeg je novinarka potom pitala hoće li se mjere popuštati.
"Sad kad je toplije, očekuje nas popuštanje"
"Još uvijek je prerano za popuštanje mjera. Sa županijskim stožerima smo u trajnom kontaktu i s njima dogovaramo, oni donose i strože mjere nego što su na nacionalnoj razini jer imamo velike razlike među županijama i ta strategija nam se pokazala dobrom", kazao je Capak.
"Pred zimu smo govorili da nas očekuju teški dani, sad kada je toplije očekuje nas popuštanje jer su ljudi tijekom toplog vremena više na otvorenome, a bolest se širi kapljicama, aerosolom", kazao je Capak.
Govorio je o i drive-in cijepljenju, koje je krenulo danas u Virovitici.
"Brojne su epidemiološke prednosti jer čovjek može doći sam ili s članom obitelji i mogu se oboje cijepiti te u ugodnom ambijentu svojeg automobila mogu nastaviti slušati muziku i čekati opservaciju 15 minuta od strane hitne pomoći koja je na parkiralištu", kazao je Capak.
Rekao je da se već prije dogovarao takav punkt i u Zagrebu pa dodao kako se nada se da će on za 10-ak dana do dva tjedna biti i u glavnom gradu.
"Tko god ima takav objekt, pozivamo da se to napravi", rekao je Capak pa komentirao kampanju cijepljenja u Hrvatskoj.
"Cijepit ćemo sedam dana u tjednu"
"Krajem prošlog tjedna dobili smo Moderninog cjepiva skoro 22.000 doza, AstraZenece 134.000, a danas Pfizera nešto više od 170.000. To su sad zaista velike količine i moramo ubrzati cijepljenje. Zbog toga smo trajno u kontaktu i koordiniramo županijske koordinatore i dogovaramo se s njima o masovnim punktovima gdje će se cjepivo moći brzo potrošiti, a radit će se sedam dana u tjednu", rekao je šef HZJZ-a.
Uvjeren je da će uspjeti potrošiti sve doze i ispuniti cilj.
"Sasvim je sigurno da ćemo doći do faze da se neki ljudi ne žele cijepiti, ali zasad nemamo taj problem. Platforma ima četiri kanala: e-građanin, putem liječnika obiteljske medicine, naručivanje putem e-maila i naručivanje putem call centra. Kroz sva ta četiri kanala prošlo je više od 300.000 ljudi, a 150.000 o kojima govorimo su oni koji još nisu cijepljeni. Sad ubrzavamo rad platforme i danas smo se dogovorili o nekim tehničkim elementima", kazao je Capak.
"U početku je s e-cijepise bazom bilo određenih problema, no sada imamo garancije s terena da se svi koji se cijepe, upisuju isti dan i danas sam se u to uvjerio i u Virovitici, rekao je Capak. Kaže da je ta baza osnova za izdavanje digitalnih zelenih certifikata koji će za kratko vrijeme biti dozvola za prelazak granica u EU-u. Na tome intenzivno radimo, osnovano je interresorno povjerenstvo koje vodi ministar Božinović i konture sustava se naziru. Još ne mogu otkriti detalje, još se rješavaju problemi s bazom podataka", rekao je Capak.
Koliko doza će primiti oni koji su preboljeli koronu?
Još uvijek nije odlučeno hoće li preboljeli primati samo jednu dozu cjepiva.
"O tome intenzivno razgovaramo jer EMA i proizvođači preporučuju da se svi cijepe s dvije doze, no postoji nekoliko znanstvenih radova, među kojima je i mini-znastveni rad naše Infektive klinike, koji pokazuju da oni koji su preboljeli koronu kada prime prvu dozu, steknu određenu dozu imuniteta, a da s drugom dozom ništa dodatno ne dobivaju, što znači da je druga doza nepotrebna. Ali oni koji se cijepe drugom dozom, nemaju štetu, neće im se ništa dogoditi. Zasad ne znamo hoće li biti potrebna treća doza, vjerojatno hoće. U tom slučaju, oni koji su preboljeli COVID, a primili su prvu dozu cjepiva, cijepit će se i drugom dozom", kazao je Capak.
Za osobe koje su primile prvu dozu i zatim se zarazile koronavirusom, Capak je rekao da se o njima intenzivno razgovara.
"U ovom trenutku nemamo dovoljno znanstvenih dokaza da ne trebaju primiti drugu dozu. Kad znanstvenih dokaza bude dovoljno, možda to i promijenimo. Preboljenje je buster doza, koja djeluje jače nego cjepivo i zapravo bi bilo logično da ne trebaju primiti drugu dozu, ali nemamo dovoljno dokaza za to", rekao je Capak.
Vjerojatno neće doći do kraja pandemije do jeseni, kaže.
"Nitko ne može predvidjeti nove varijante, u Hrvatskoj još nismo detektirali novu indijsku varijantu, ali ona je u Europi", kazao je Capak. Naglasio je kako je važno da indijsku varijantu detektiramo i na vrijeme izoliramo zaražene kako se ona ne bi širila.