Kod Solina došlo do izlijevanja nafte u more
DVJESTOTINJAK litara pogonskog goriva iscurilo je u more iz tankera Byzantion kad ga je u petak navečer jako nevrijeme odvojilo od obale, ali je nedugo nakon incidenta tanker vraćen uz obalu gdje je osiguran na vezu, priopćilo je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture u subotu.
Služba traganja i spašavanja na moru Rijeka zaprimila je oko 23 sata dojavu peljarske službe da se tanker Byzantion zbog jakog nevremena odmakao od operativne lučke obale u Splitskoj luci, pri čemu je otrgnuta cijev, navedeno je u priopćenju.
Tanker se odvezao na punilištu INA-e u Solinu, a gorivo je iscurilo u more, piše Dalmacijanews.
"U ovom trenutku možemo potvrditi kako je dana 2. 8. 2019. u 22:45 uslijed nevremena došlo do odvajanja broda MT BYZANTION od operativne obale/tankerskog priveza na terminalu Solin i pucanja gibljivog crijeva. Prema prvim dostupnim informacijama procijenilo se da je u more isteklo oko 350 litara goriva. Po događaju voditelj terminala Solin i pilot lučke kapetanije obavijestili su Lučku kapetaniju Split i sve meritorne službe te je pozvana ugovorna tvrtka zadužena za zaštitu mora i obalnog pojasa kako bi se odmah započelo sa sanacijom. Konačno stanje se utvrđuje", stoji u odgovoru koji smo putem mejla dobili od INA-e.
U more iscurilo oko 200 litara nafte
Istaknuto je kako su prije sigurnosni ventili bili zatvoreni pa je u more iz cijevi iscurilo oko 200 litara preostalog pogonskoga goriva.
Tanker je ubrzo uz obalu vratio tegljač Rigel te je osiguran na vezu.
Očevid na poziciji nezgode obavili su službenici Lučke kapetanije Split, koji su na poziciju angažirali i pomorsku vatrogasnu jedinicu radi uklanjanja manjeg onečišćenja.