KONGOANCI NAPALI ZGRADE UN-A
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Stotine ljudi napale su sjedište UN-a u glavnom gradu Kinšasi u srijedu, ali je do četvrtka njihov broj porastao na više od 5.000. U svom divljanju svjetina je razbijala automobile po ulicama i palila gume.
"Ovo je kao u filmovima. Oni pale gume ispred sjedišta, policija puca u zrak i baca suzavac", rekao je za Reuters jedan djelatnik UN-a.
Neki prosvjednici su zatražili da čelnik misije UN-a u Kongu William Swing podnese ostavku, optužujući misiju za suučesništvo s ruandskim snagama.
Vijeće sigurnosti UN-a osudilo je u srijedu borbe u Kongu gdje su odbjegli vojnici, pripadnici nove kongoanske nacionalne vojske, preuzeli kontrolu nad gradom Bukavu.
Taj grad i njegova okolica poprište su jednotjednih sukoba između kongoanske regularne vojske i dvije skupine odbjeglih vojnika, a u borbama je dosad poginulo oko 60 osoba.
Predsjednik DR Kongo Joseph Kabila optužio je u srijedu navečer Ruandu da je izvršila agresiju na njegovu zemlju, budući da je pomogla u napadu na Bukavu. "Bukavu je pod kontrolom ruandskih okupatora. To je agresija na našu zemlju koju je izvela Ruanda koja i kontrolira Bukavu", rekao je Kabila na državnoj televiziji, dodajući da je naredio opću mobilizaciju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Bukavu se nalazi na granici s Ruandom, a Kabila je pozvao vojsku da ponovno preuzme kontrolu nad tim gradom.
(Hina) xkga ysd
Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu? Kliknite ovdje.
Ovo je .
Homepage nacije.
Imate važnu priču? Javite se na desk@index.hr ili klikom ovdje. Atraktivne fotografije i videe plaćamo.
Želite raditi na Indexu? Prijavite se ovdje.
Učitavanje komentara