Masovna otpuštanja u Volkswagenu
NAJVEĆI europski proizvođač automobila će u narednom razdoblju otpustiti nekoliko tisuća zaposlenika u svojim pogonima u Njemačkoj kako bi povećao svoju konkurentnost i prilagodio se zahtjevima tržišta, prenijeli su danas svjetski mediji.
Masovna otpuštanja obuhvatit će svih šest proizvodnih centara u Njemačkoj. "Usprkos povećanju prodaje, Volkswagen Grupa i dalje ima problem prevelikih kapaciteta, pa će stoga intenzivirati napore u redukciji radne snage", stoji u službenom izviješću objavljenom u ponedjeljak.
Da je takvo što neminovno bilo je jasno već prošlog mjeseca kad je generalni direktor Bernd Pischetsrieder upozorio kako će tvrtke poput Volkswagena morati uskoro zbog preskupe radne snage reducirati broj radnih mjesta u Njemačkoj. Pridodamo li svemu tome činjenicu da njemačke tvornice trenutno rade s 80 % kapaciteta (Wolfsburg tek 70 %), te prije potpisani sporazum prema koje se tvrtke obavezuje da do 2011.g neće reducirati broj radnih mjesta, pred njemačkim divom je vrijeme teških odluka.
Na udaru je cjelokupna njemačka auto-industrija. Konkurencija je iznimno velika, a troškovi proizvodnje u zapadno-europskim zemljama rastu iz dana u dan. Prema nekim procjenama cijena rada u auto-industriji je barem 20 % veća nego u ostalim granama industrijske proizvodnje. Stoga je jedino rješenje smanjivanje radne snage, a prve najave kažu da se radi o nekoliko tisuća ljudi. Nije riječ samo o radnicima, već i o rukovodećim slojevima koji su također prekobrojni.
Četvrti proizvođač automobila u svijetu jedino rješenje vidi u prijevremenim mirovinama, koje bi mogle zadovoljiti obje strane. Svi zaposlenici rođeni 1951. godine bi se tako u bliskoj budućnosti mogli naći u mirovini, a ukoliko bude potrebno, ista će sudbina zadesiti i one rođene 1952. godine. Zatvaranja tvornica zasad neće biti, prije svega jer prodaja još uvijek raste. Najuspješniji brand je Audi koji je na njemačkom tržištu automobila prošli mjesec zabilježio 11-postotni porast.
Službenih podataka o broju ljudi koje bi mogla zadesiti ova sudbina je zasad nepoznata, ali prema izjavi Pischetsriedera od srpnja, najmanje šest tisuća zaposlenika otići će u mirovinu. Njemački listovi Der Spiegel i Braunschweiger Zeitung spominju gašenje preko 10.000 radnih mjesta ili gotovo desetine ukupne radne snage. Najcrnje slutnje vrlo bi se lako mogle obistiniti ukoliko vodstvo odluči novi SUV model na bazi Golfa (Golf Marrakech) proizvoditi u Portugalu, a ne u matičnoj tvornici u Wolfsburgu.
Golf Marrakech - jedina nada zaposlenika tvornice u Wolfsburgu
Kolike će time Volkswagen uštedjeti zasad se ne zna. Reuters navodi da bi prema nekim izvorima ušteda mogla iznositi više od pola milijarde eura. Drugo rješenje je zatvaranje neke tvornice sa skupom radnom snagom koja se nalazi izvan njemačkog teritorija. Možda one u Belgiji u kojoj trenutno radi 5.200 ljudi?
M.N.