Zemlja je nekoć imala dva mjeseca?

NOVA znanstvena teorija sugerira kako je Zemlja nekoć imala još jedan satelit - drugi, manji mjesec koji je nestao u sudaru u "velikim bratom".

Istraživanje je predstavljeno u novom broju časopisa Nature i pokazuje da bi ovaj sudar mogao objasniti kako su nastale planine na drugoj strani Mjeseca, koje se ne vide sa Zemlje. Sumnja se kako je mala brzina prilikom sudara, procijenjena na 2,4 kilometra u sekundi, mogla izazvati takvo gomilanje materijala na jednoj polutci. Teorija bi ocjenu  trebala dobiti sljedeće godine, nakon što dvije NASA-ine lunarne misije prikupe potrebne podatke.

Mnoge su teorije dosad pokušale objasniti svojevrsnu lunarnu dihotomiju, koja se očituje u činjenici da je jedna polutka ravna s malim udubljenjima kratera, dok druga ima planinske lance više od 3000 metara. Neki smatraju kako bi uzrok moglo biti plimno zagrijavanje koje je Zemlja gravitacijskim silama izazvala u oceanu rastopljenog kamenja, koji je postojao pod korom Mjeseca.

Znanstvenici smatraju daje Zemlju prije oko četiri milijarde godina udario neki drugi planet veličine Marsa. Materijal stvoren sudarom postupno se skupio i formirao Mjesec. No autori nove teorije smatraju da je iz istog materijala mogao nastati još jedan manji mjesec koji se našao razapet gravitacijskim silama Mjeseca i Zemlje.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.