Okupacijska vojska gađala ga je različitim topničkim projektilima izazivajući brojne smrti na bojištu i u gradskim četvrtima.
"Želim vam zahvaliti u ime svih građana Zadra i u svoje osobno ime", rekao je gradonačelnik i nastavio: "Vaš doprinos i doprinos vaših vojnika, posebice doprinos svih poginulih heroja, nemjerljiv je za razvoj i budućnost Zadra i čitave domovine".
Dodao je da Zadrani nikada neće zaboraviti to vrijeme jer narod koji zaboravlja svoju povijest ponavlja svoje tragedije. Po Zadru se, nastavio je Kalmeta, pucalo iz vojarni, s brda, pucali su petokolonaši, KOS-ovci... i budući naraštaji moraju znati za vašu herojsku ulogu, istaknuo je i pozvao zapovjednike da ih i dalje krasi entuzijazam, prijateljstvo i zajedništvo.
Okupljenim zapovjednicima obratio se i predsjednik Gradskog vijeća Zadra Davor Aras. Zahvalivši zapovjednicima, on je podsjetio i na, istaknuo je, junaka, generala Antu Gotovinu. Ovdje ste u Gradskoj vijećnici gdje je njegova slika, a sve to svjedoči da ovaj grad visoko cijeni Domovinski rat i izborenu slobodu, istaknuo je Aras.
Dan obilježavanja obrane grada Zadra nastavljen je u vijećnici Zadarske županije gdje je na simboličan način izražena zahvalnost institucijama koje su svojim radom pridonijele obrani Zadra i Zadarske županije. Predstavnicima grada Zadra, PU zadarske, Nadbiskupije zadarske, Opće bolnice Zadar, službe Hitne pomoći, Doma zdravlja Zadar i Crvenog križa uručene su grafike akademskog slikara Ivice Šiška.
Obilježavanje Dana obrane grada Zadra nastavlja se sutra kada će, najavljeno je, Gradsko vijeće održati sjednicu sjećanja, ne samo u povodu Dana obrane grada, nego i u povodu Dana neovisnosti RH te 60. obljetnice sjedinjenja Zadra s maticom Hrvatskom.
(Hina) ima mć