POSLJEDNJE dvije točke sjednice Vijeća HRT-a odnosile su se na prijedlog rebalansa Financijskog plana HRT-a za 2007. godinu te prijedlog jesenske programske sheme. Najveća novost je podizanje HRT4 programa, orijentiranog isključivo na vijesti.
I dok su se oko financijskog dijela svi jednoglasno složili, uz tek pokoji komentar da su "prihodi ostali na istoj razini te je zapravo riječ o smanjenju troškova" i napomenu da će "novi prijedlog biti predstavljen krajem godine", jesenska shema je izazvala brojne polemike. Gotovo svi članovi Vijeća su istaknuli kako nisu zadovoljni "ni strukturom, ni sadržajem" Prijedloga.
Nakon što je direktor programa Željko Vela iznio najveće "rupe" u jesenskoj shemi, poput činjenice da još nije poznat točan datum izbora i nema točno definiranog praćenja predizbornih kampanja, predstavio je ukratko sve programe. Nova shema emitiranja bi trebala započeti od 10. rujna.
Što se tiče informativnog programa, kada je riječ o praćenju izbora, Vela je rekao kako "svima treba osigurati prostor na televiziji, ali ne po ključu svima jednaka minutaža i svima u istom terminu, jer bi to bilo teroriziranje gledatelja".
Kad je riječ o sportskom programu, Vela je rekao kako se nada da će uspjeti otkupiti prava na sažetke Lige prvaka kako bi se "Petica" ponovno vratila na male ekrane.
Vela je s ponosom najavio novosti u dramskom programu, koji je i izazvao najviše polemika među članovima vijeća. Naime, biti će prikazana četiri nastavka serije "Tužni bogataš", te filmovi "Infekcija", "Karaula", "Put lubenica" itd.
To je izazvalo zgražanje kod Želimira Mesarića koji je izjavio: "Dramski program ove kuće ne postoji, tu se nude reciklirani filmovi pretvoreni u serije, što je potpuno neprihvatljivo". Mesarić je zamjerio i pojavljivanje još jednog kviza: "Program nam apsolutno šepa, a na sve silne kvizove, mi dodajemo još jedan".
I Jadranka Kolarević je iskazala svoje nezadovoljstvo Prijedlogom: "Uzmimo za primjer emisiju `Potrošački kod` - termin emitiranja u 3 ili 4 popodne je sramotan. To nije emisija za domaćice i penzionere, nego za radno aktivno stanovništvo." U dokumentarnom programu je pohvalila najavu prikazivanja serijala "Raspad Jugoslavije", što je potaknulo hihotanje ostalih članova Vijeća i zajedljiv komentar: "Pitanje je da li se na kraju i raspala?".
Ono što je Kolarević, prema njenim riječima, prenerazilo, činjenica je da "Piramida" ulazi u četvrtu sezonu. "Ta emisija od dosade više ne zna gdje bi, pa čak i sklada pjesmice o meni i mojoj tučnjavi", po nezna se koji put danas se Kolarević prisjetila svog "pothvata".
Juraj Njavro je pak zamjerio što "nema serije, emisije, ničega što bi se osvrtalo na domovinski rat" te dodao kako "emisija o PTSP-u to nije", a nakon toga održao predavanje iz medicine i psihijatrije.
Na kraju je tek kratko spomenuto da će biti napravljen redizajn HRT3/HRT+ te podignut novi program HRT4, orijentiran isključivo na vijesti, a sa radom bi trebao krenuti 1. siječnja 2008. godine.
I.M.
Foto: M.L.