Umro istočnonjemački "superšpijun" Markus Wolf

OBITELJ Markusa "Mische" Wolfa, 83-godišnjeg bivšeg obavještajca Istočne Njemačke, u četvrtak je obavijestila javnost kako je najpoznatiji dužnosnik zloglasne tajne policije "Stasi" umro u snu u svome domu u Berlinu.

Wolf se rodio u obitelji židovskog porijekla koja je gajila simpatije prema komunizmu, te je nakon dolaska Hitlera na vlast morao zajedno s obitelji emigrirati u tadašnji Sovjetski Savez. U Moskvi je radio u Kominterni, a nakon rata se vratio u domovinu te radio kao novinar prateći čuveni nirnberški proces.

Godine 1953. se pridružio novostvorenoj tajnoj policiji u Istočnoj Njemačkoj, i došao na čelo odjela za stranu špijunažu, na kojem je ostao do 1986. godine.

Pod nadimkom "Wolf" je stekao veliko strahopoštovanje svojih zapadnih kolega zbog sposobnosti da ubacuje "krtice" u najuže krugove zapadnih vlada, uključujući zapadnonjemačkog kancelara Willyja Brandta koji je 1974. godine bio prisiljen podnijeti ostavku kada je njegov najbliži suradnik Gunther Guillaume razotkriven kao "Wolfov" špijun.

"Wolfov" slava, ali i aura misterije, je poslužila kao inspiracija mnogim autorima hladnoratovskih špijunskih romana, od kojih je najpoznatiji John Le Carre.

1980-ih se Wolf umirovio, izjasnivši se kao pobornik "glasnosti" i "perestrojke". Nakon ujedinjenja Njemačke bio je prisiljen bježati jer su ga vlasti tražile zbog zločina počinjenih za vrijeme njegovog rukovođenja "Stasija". Pred sudom se našao 1993. i 1997. godine, ali je osuđen tek na dvije godine zatvora uvjetno.

"Wolf" je napisao memoare koji su postali bestseler, te tvrdio kako je noć prije pada berlinskog zida dobio ponudu Amerikanaca da prebjegne i dobije luksuznu vilu u Kaliforniji. "Wolf" je odbio, ne želeći odati svoje agente, za koje neki vjeruju da dan-danas sjede u uredima zapadnih prijestolnica.

D.A.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.