STATISTIČKI IZVJEŠTAJ kojeg svake godine objavljuje FBI pokazuje kako se u SAD drugu godinu zaredom bilježi porast nasilnih zločina, kojih je počinjeno 1,3 % više nego 2005. godine.
Godine 2005. je, pak, zabilježeno 2,1 % nasilnih zločina nego 2004. godine, čime je prekinut dugogodišnji silazni trend,. odnosno postavljen neslavni rekord u posljednjih 15 godina.
Lavovski dio te mini-eksplozije nasilja otpada na oružane pljačke i razbojništva, koja su porasle za 6 %. Ta kaznena djela se tradicionalno smatraju najboljim indikatorom trendova američkog kriminaliteta.
U velikim gradovima je broj ubojstva porastao za 6,7 %, pri čemu najviše odskaču Orlando i Miami na Floridi, Oakland i San Diego u Kaliforniji, Phoenix u Arizoni, Corpus Christi u Teksasu, Grand Rapids u Michiganu, Reno u Nevadi i Little Rock u Arkansasu.
Porast takve vrste zločina se najčešće tumači sve većim brojem i boljom organiziranošću bandi koje se bave preprodajom narkotika, kao i sve većom mladošću njihovih pripadnika, odnosno sklonošću da svoje probleme rješavaju oružjem.
S druge strane, stopa ubojstava na razini cijelih SAD je tek neznatno porasla - za 0,3 %.
Mnoge Amerikance može utješiti kako je broj prijavljenih silovanja i drugih seksualnih delikata pao za 2 %. Još veći pad se bilježi kod imovinskih delikata, kojih je 3 % manje nego prošle godine.
Dio kriminologa porast stope kriminaliteta ne smatra previše alarmantnim, ali upozorava da bi problem mogao eskalirati ako mu se ne ukaže dovoljna pažnja. Drugi porast broja pljački tumače manjim brojem policajaca, odnosno smanjivanjem proračuna za javnu sigurnost, odnosno preusmjeravanjem sredstava na borbu protiv terorizma.
D.A.