U Libanonu otpočeli prosvjedi protiv vlade

U PETAK u 13 sati u Bejrutu su počeli prosvjedi protiv aktualne vlade u Libanonu, a prosvjede predvodi Hezbolah. Zbog straha od incidenata osiguranje na ulicama glavnog grada je pojačano.

Očekuje se da će tisuće ljudi izaći na ulice, odgovarajući na poziv Hezbolahovog vođe, Hasana Nasrallahe, koji je pozvao da se protjerivanje "nesposobne vlade". Protesti su trebali biti održani još prošlog tjedna, ali su odgođeni zbog ubojstva Pierrea Gemayela, za što antisirijska koalicija optužuje Siriju.

Hezbolahov "nategnut" odnos s vladom uslijedio je nakon što je odbijen prijedlog da ta stranka dobije pravo veta na Vladine odluke. Optužili su vladu i da im nije pružila dovoljno pomoći tijekom izraelskog napada ovog ljeta.

Premijer Fuad Siniora jučer je pozvao Libanonce da ne popuštaju pritisku i zatražio njihovu potporu.

"Nećemo dopustiti rušenje demokratskog sustava, njegovih temelja i njegovih institucija. Ostajemo čvrsto na mjestu. Libanon je napadnut i njegov demokratski sustav je u opasnosti. Ne bojte se i ne očajavajte. Naš cilj je pravedan. Prijetnje nas ne će skrenuti s puta. Manevri i ultimatumi nas ne će terorizirati". - rekao je Siniora u obraćanju javnosti.

Postoji opasnost da prosvjednici, iako je Nasrallah najavio mirne prosvjede, napadnu zgradu vlade. Siniora je rekao kako nikakvi napadi na državne institucije neće biti tolerirani. Zbog toga su ispred vladinih zgrada postavljeni vojnici i oklopna vozila.

Libanonska vlada u nepovoljnoj je situaciji. Smrt ili ostavka još dva ministra značila bi da ne može ispuniti kvorum i da se mora razići.

Hezbollah je, s druge strane, još od završetka rata s Izraelom, prijetio da će izazvati građanski rat. Usto, u Libanonu postoji "gomila" neriješenih etničkih, religijskih i političkih neriješenih računa, koji, usred ovih prosvjeda, čine situaciju izrazito pogodnom za izbijanje novih sukoba.

J. D.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.