Turska će poslati postrojbe u Irak

TURSKA vlada pozvala je u ponedjeljak parlament da odobri slanje turskih vojnika u Irak kako bi pomogli u naporima koalicijskih snaga radi uspostavljanja sigurnosti, rekao je turski ministar pravde Cemil Cicek.

"Imamo duboke povijesne, kulturne i vjerske veze s Irakom i želimo povratak stabilnosti u toj zemlji što je prije moguće", rekao je Cicek, koji je objasnio kako Turska među zemljama regije ima najviše razloga za strahovanje od nestabilnosti u Iraku.

Vlada je zatražila od parlamenta da odobri slanje turskih postrojba u Irak na godinu dana, rekao je ministar, dodajući kako još nije odlučeno koliko bi vojnika bilo poslano niti gdje bi bili razmješteni.

Turska je vlada ranije ocijenila da bi u Irak mogla poslati 10.000 vojnika, vjerojatno u sektor sjeverno i zapadno od Bagdada.

Irački Kurdi se ne raduju mogućnosti dolaska turske vojske, a protiv toga su i članovi iračke privremene vlade.

Bahram Salih, bliski suradnik kurdskog čelnika Jalala Talabanija, upozorio je u ponedjeljak da bi dolazak turskih vojnika mogao "ugroziti političku i sigurnosnu situaciju".

Ministar Cicek je rekao da glasovanje u parlamentu, koji će vjerojatno poduprijeti zahtjev vlade, neće značiti automatski odlazak turske vojske u Irak, već će "dati veći manevarski prostor u pregovorima s Amerikancima" o uvjetima njezinog razmještanja.
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.