Troje astronauta krenulo prema ISS-u



DVA RUSKA kozmonauta i jedna američka astronautkinja su u ranim jutarnjim satima u ruskoj raketi Soyuz TMA-18  krenuli prema Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) iz Kazahstana, a lansiranje se odvilo pod povećanim osiguranjem zbog terorističkih napada u Rusiji.

Ruski kozmonaut Aleksandar Skvorcov zapovijedao je letom koji će njega, njegovog kolegu Mihajla Kornijenka i NASA-inu astronautkinju Tracy Caldwell Dyson odvesti na ISS kako bi započeli dugu misiju u svemiru. Očekuje se da će na ISS stići 4. travnja.

Skvorcov i Kornijenko po prvi puta idu u svemir, a Dyson je veteranka kojoj će ovo biti prva dugoročna misija u svemiru. Njih troje pridružit će se zapovjedniku Olegu Kotovu iz Rusije, japanskom astronautu Soichiju Noguchiju i američkom astronautu Timothyju Creameru, čime će se broj astronauta na ISS-u popeti na maksimalno dopuštenih šest.

Astronauti će veći dio svog vremena u svemiru provesti vršeći popravke i održavanje, a sudjelovat će u znanstvenom istraživanju. Bit će "domaćini" većem broju drugih letjelica, među njima i shuttleu Discovery, koji kreće na put 5. travnja.

Kasnije će na ISS stići i prva privatno izgrađena bespilotna svemirska letjelica za dostavu tereta Dragon.

Tijekom njihove misije bit će odrađen veći broj šetnji u svemiru, u kojima će sudjelovati američki i ruski astronauti, kao i astronauti koji će dolaziti u posjet. Dyson će sudjelovati u svojoj prvoj šetnji u svemiru, tijekom koje će na stanici biti instaliran novi članak na kojeg će kasnije biti zakačena robotska ruka.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.