Štrajkaju francuski diplomati

Ilustracija: EPA

FRANCUSKI diplomati stupili su u štrajk prvi put u 20 godina zbog rezanja sredstava i reformi predsjednika Emmanuela Macrona koje će po njihovu mišljenju naštetiti poziciji zemlje na međunarodnoj sceni. Štrajkaju stotine diplomatskog osoblja u zemlji i inozemstvu, uključujući neke veleposlanike. 

"U obrani interesa i služenju Francuskoj se ne improvizira", komentirao je na Twitteru francuski konzul u San Franciscu. "Nema sumnje da moramo reformirati i ojačati našu diplomaciju, a ne je izbrisati", naglasio je diplomat s 18 godina staža. Štrajkaši prosvjeduju protiv reformi u javnom sektoru koje je inicirao Macron, a koje će promijeniti strukturu diplomatskih karijera.

Srezan broj djelatnika

Zabrinuti su i zbog višegodišnjih proračunskih rezova zbog čega je od 2007. broj djelatnika srezan za 20 posto. "Postoji zamor zbog kontinuiranog pritiska međunarodnih i europskih vijesti, što znači da se od nas uvijek traži da radimo više s manje sredstava", rekao je visoki diplomat u Parizu.

Francuska ima treću najveću diplomatsku mrežu u svijetu s 1800 diplomata i 13.500 dužnosnika koji rade za ministarstvo vanjskih poslova. "Francuski diplomati posvećeni su poslu dušom i tijelom, ali su preopterećeni, potplaćeni i nema ih dovoljno", komentirao je na Twitteru francuski veleposlanik u Azerbajdžanu Zacharie Gross.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.