NAKON što su jutros zaposlenici Glasa Istre krenuli u štrajk za sutra su isto najavili zaposlenici Radija 101.
Radi se o štrajku upozorenja zaposlenika radija koji je već duže vrijeme u teškim financijskim problemima. U priopćenju se navodi kako će sutra od 8 do 14 sati štrajkati dio zaspolenika i honorarnih djelatnika Stojedinice. Nakon toga nastavlja se redovni program radija.
"Podsjećamo na činjenice. Račun Radija 101 je blokiran, posljednja plaća zaposlenim djelatnicima isplaćena je u studenom 2009. i od tada se umjesto plaća isplaćuju pozajmice. Posljednja isplaćena pozajmica je za travanj 2010. Mirovinsko osiguranje ne isplaćuje se od veljače 2009., a zdravstveno osiguranje, porezi i prirezi na plaće ne isplaćuju se od svibnja 2009. Honorarnim suradnicima situacija je daleko gora", ističu iz Sindikata novinara Hrvatske.
"Iscrpili smo sve legalne i legitimne opcije"
Podsjećaju i kako je zbog svega toga u rujnu ove godine došlo do kolektivnog radnog spora. Nakon uspješno provedenog postupka mirenja s poslodavcem, Upravom Radija 101, postignut je sporazum. Međutim, ističu, poslodavac je prekršio drugu točku tog sporazuma, kojom se obvezao do 30. listopada ove godine isplatiti pozajmice za svibanj i lipanj.
"Stoga koristimo svoje zakonsko pravo na štrajk, nakon što smo iscrpili sve ostale legalne i legitimne opcije. Također napominjemo da nastavljamo raditi u dobroj vjeri, pa iako imamo sve zakonske uvjete za štrajk do ispunjenja zahtjeva, ulazimo samo u štrajk upozorenja", navodi se u priopćenju.
"Ne možemo više podnositi najteži teret"
Napominju pritom da su u potpunosti svjesni teške situacije u kojoj se Radio 101, kao i mnogi drugi mediji u državi, nalazi, ali iz dosadašnjeg tijeka pregovora i opće komunikacije s Upravom Radija 101, kako kažu, ne mogu više, "moralno i financijski pa niti egzistencijalno, dopustiti da i dalje budu oni koji podnose najteži teret". "Smatramo da smo dosadašnjim ustupcima Upravi pokazali koliko i sami vjerujemo u ono što bi Radio 101 mogao i trebao biti, a to sasvim sigurno nije tvrtka koja ne izvršava obveze prema svojim djelatnicima", ističu u priopćenju te zaključuju: "Štrajk upozorenja isključivo je moralni čin svih onih od kojih Radio 101 svakodnevno živi, ali koji od njega ne mogu živjeti".