Stojedinica sutra u štrajku!

NAKON što su jutros zaposlenici Glasa Istre krenuli u štrajk za sutra su isto najavili zaposlenici Radija 101.

Radi se o štrajku upozorenja zaposlenika radija koji je već duže vrijeme u teškim financijskim problemima. U priopćenju se navodi kako će sutra od 8 do 14 sati štrajkati dio zaspolenika i honorarnih djelatnika Stojedinice. Nakon toga nastavlja se redovni program radija.

"Podsjećamo na činjenice. Račun Radija 101 je blokiran, posljednja plaća zaposlenim djelatnicima isplaćena je u studenom 2009. i od tada se umjesto plaća isplaćuju pozajmice. Posljednja isplaćena pozajmica je za travanj 2010. Mirovinsko osiguranje ne isplaćuje se od veljače 2009., a zdravstveno osiguranje, porezi i prirezi na plaće ne isplaćuju se od svibnja 2009. Honorarnim suradnicima situacija je daleko gora", ističu iz Sindikata novinara Hrvatske.

"Iscrpili smo sve legalne i legitimne opcije"

Podsjećaju i kako je zbog svega toga u rujnu ove godine došlo do kolektivnog radnog spora. Nakon uspješno provedenog postupka mirenja s poslodavcem, Upravom Radija 101, postignut je sporazum. Međutim, ističu, poslodavac je prekršio drugu točku tog sporazuma, kojom se obvezao do 30. listopada ove godine isplatiti pozajmice za svibanj i lipanj.

"Stoga koristimo svoje zakonsko pravo na štrajk, nakon što smo iscrpili sve ostale legalne i legitimne opcije. Također napominjemo da nastavljamo raditi u dobroj vjeri, pa iako imamo sve zakonske uvjete za štrajk do ispunjenja zahtjeva, ulazimo samo u štrajk upozorenja", navodi se u priopćenju.

"Ne možemo više podnositi najteži teret"

Napominju pritom da su u potpunosti svjesni teške situacije u kojoj se Radio 101, kao i mnogi drugi mediji u državi, nalazi, ali iz dosadašnjeg tijeka pregovora i opće komunikacije s Upravom Radija 101, kako kažu, ne mogu više, "moralno i financijski pa niti egzistencijalno, dopustiti da i dalje budu oni koji podnose najteži teret". "Smatramo da smo dosadašnjim ustupcima Upravi pokazali koliko i sami vjerujemo u ono što bi Radio 101 mogao i trebao biti, a to sasvim sigurno nije tvrtka koja ne izvršava obveze prema svojim djelatnicima", ističu u priopćenju te zaključuju: "Štrajk upozorenja isključivo je moralni čin svih onih od kojih Radio 101 svakodnevno živi, ali koji od njega ne mogu živjeti".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.