Srpski političari protiv Kovača: "Srbija ispunjava standarde kad su u pitanju prava Hrvata"

Foto: FAH

VISOKI srpski dužnosnici odbacili su u subotu kritike hrvatskog šefa diplomacije Mire Kovača da Srbija ne ispunjava obveze o zastupljenosti hrvatske manjine u parlamentu te ustvrdili da su prava adresa za primjedbe predstavnici hrvatske zajednice koji odlučuju kako i na koji će način sudjelovati u izbornom procesu.

Na tvrdnju hrvatskog ministra vanjskih poslova iznesenu u petak navečer na Jabuci TV da Srbija ne ispunjava obveze iz međudržavng sporazuma, prema kojem treba osigurati zastupljenost hrvatske manjine u Narodnoj skupštini Srbije, Kovačev srbijanski kolega Ivica Dačić uzvratio je porukom da hrvatska zajednica može dobiti tri mjesta u parlamentu, ali njezini predstavnici ne koriste to pravo iz izbornog sustava.

“Srbija ispunjava sve međunarodne standarde kad su u pitanju prava nacionalnih manjina. Naš izborni sustav jasno određuje da se za liste nacionalnih manjina ne primjenjuje izborni prag od pet posto, već se mandati njima određuju po načelu takozvanog prirodnog praga”, objasnio je Dačić.

On je istaknuo kako bi, slijedom zakonskih mogućnosti, hrvatske liste mogle dobiti tri zastupnička mandata u državnom parlamentu “ukoliko bi nastupile samostalno”, ali politički predstavnici Hrvata u Srbiji nisu donijeli takvu odulku. U tom kontekstu Dačić je svom hrvatskom kolegi sugerirao da adresa za kritike nije država, već Demokratski savez Hrvata u Vojvodini.

“Odluka Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini da ide na listu Demokratske stranke (DS) izravno je usmjerena protiv interesa Hrvata. Dakle, adresa za kritike nije država Srbija, već Demokratski savez Hrvata u Vojvodini”, poručuje Dačić, naglašavajući da je o tome već izvijestio hrvatskog kolegu.

“To sam i rekao ministru Kovaču kada smo se susreli u Amsterdamu na sjednici šefova diplomacija Europske unije sa Zapadnim Balkanom“, kaže Dačić u izjavi koju prenosi ministarstvo vanjskih poslova Srbije.

Omerović: Loptica je u dvorištu Hrvatskog nacionalnog vijeća

Na Kovačevu izjavu reagirao je i predsjednik Odbora za ljudska i manjinska prava Skupštine Srbije u prethodnom mandatu Meho Omerović, odbacujući tvrdnje hrvatskog šefa diplomacije da Srbija diskriminira predstavnike hrvatske nacionalne zajednice.

Omerović je podsjetio da, kao i ostale manjinske zajednice, i Hrvati u Srbiji imaju pravo i mogućnost samostalno sudjelovati na izborima i tako osigurati zastupničke mandate u parlamentu.

“Ako gledamo samo brojke, hipotetitčki u Srbiji ima 60.000 Hrvata koji bi, ako bi izišli na izbore samostalno, kao druge nacionalne manjine, mogli dobiti do tri zastupnička mandata. To je slučaj, primjerice, sa Albancima”,  rekao je Omerović za agenciju Tanjug.

Po njegovoj ocjeni “loptica je u dvorištu Hrvatskog nacionalnog vijeća i predstavnika Hrvata, koji su politički organizirani u Vojvodini, ali ne žele koristiti pravo kao nacionalna manjina da imaju prirodni prag, nego idu na listu Demokratske stranke”.

“Njihov broj mandata u Skupštini ovisit će o dogovoru da li će im demokrati dati jedno ili dva mjesta”, kaže Omerović, čudeći se političkoj odluci predstavnika hrvatske zajednice.

Omerović kaže kako je u tom kontekstu “tražiti prostor da Srbija diskriminira hrvatsku zajednicu vrlo nepristojno”.

Također, Omerović ukazuje na činjenicu da su izborni zakoni Srbije i Hrvatske bitno različiti, te da - prema srbijanskom izbornom zakonodavstvu - manjinske liste nemaju obvezu preći izborni prag od pet posto, već im se priznaje tz. prirodni prag koji omogućuje da “s 15.000 glasova na izborima u Srbiji bilo koja manjina može imati bar jednog zastupnika u Narodnoj skupštini”.

Omerović poručuje i da je “Srbija ratificirala sve međunarodne kovnencije i obaveze koje se tiču nacionalnih manjina i poštuje sva prava koja manjine uživaju”.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.