Split: preminuo od meningokokne sepse

Na Odjelu za zarazne bolesti u splitskoj bolnici jutros je, kako se sumnja, od meningokokne sepse preminuo 41godišnji muškarac iz Splita, izjavio je voditelj Odjela dr. Nikola Bradarić.

Bolesnik je s visokom temperaturom i u stanju opće klonulosti dovezen sinoć oko 22,30 sati na Odjel zaraznih bolesti i nakon pretrage dijagnosticirana mu je "febrilna bolest" te je odmah primio potreban lijek. Na žalost, unatoč svim poduzetim mjerama u tijeku noći stanje mu se pogoršalo, bolest je naglo uznapredovala", kazao je dr. Bradarić i dodao da je pacijent umro jutros oko 8 sati.

Točan uzrok smrti znat će se za nekoliko dana, najavio je, no "po kliničkoj slici riječ je o sepsi s više organskih zatajenja, pa se može očekivati da je uzročnik bolesti jedna od bakterija s kapsulom, dakle, najvjerojatnije meningokok."

Kako je preminulome prije 30-ak godina izvađena slezena, a takve su osobe sklonije zarazama, teorijski se ne isključuje ni mogućnost da je riječ o pneumokoku, rekao je dr. Bradarić.

Podsjetio je kako je preminuli prije 15-ak dana obolio od gripe, koju nije do kraja izliječio, pa je prije tri dana ponovno dobio visoku temperaturu i sinoć u tešku stanju doveden u bolnicu.

Preminuli je radio u splitskoj građevnoj tvrtki "Lavčeviću" kao zaštitar, odnosno vratar, i bio je u dodiru s velikim brojem osoba.

Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije dr. Mladen Smoljanović istaknuo je da, premda se bolest prenosi kapljičnim putem, dakle preko dišnih organa, ipak, "nema razloga za paniku, jer sve te osobe nisu bile u dužem doticaju sa zaraženim". Dodao je da su svi koji su s njim bili u bliskijem dodiru primili potrebnu antibiotsku terapiju.

Od meningokokne sepse preminula je 17. veljače 18-mjesečna djevojčica iz Sinja, no liječnici ne povezuju te dvije smrti.

Sličan se oblik bolesti u zadnjih 15-ak dana pojavio u još dviju osoba, no one se oporavljaju bez težih posljedica.

Od 1995. u Županiji je od raznih oblika meningitisa oboljelo 87 osoba, no samo ih je pet preminulo, doznaje se od voditelja Epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo dr. Ive Petrića. Naglasio je kako "meningokoki izolirani zadnjih godina u zaraženih nisu imali epidemiološki potencijal, što otklanja razloge za zabrinutost".

(Hina) xdstr ydd

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.