PET ministara koji pripadaju "Hezbollahu" i "Amalu" - političkim strankama koje okupljaju libanonske šijite - napustilo je vladu nacionalnog jedinstva, kojoj je na čelu prozapadni premijer Fouad Siniora.
I militantni "Hezbollah" - kojeg mnogi u Libanonu smatraju za najvećeg pobjednika ovoljetnog rata s Izraelom - i nešto umjereniji "Amal", poznati su po dobrim vezama sa susjednom Sirijom.
Sinioru - kojeg podržavaju pretežno kršćanske i sunitske stranke - je na vlast dovela prošlogodišnja "revolucija cedrova" kojom su sirijske trupe prisiljene na povlačenje nakon skoro tri desetljeća okupacije. Odlazak Sirijaca iz Libanona se često navodio kao jedan od rijetkih opipljivih uspjeha politike Georgea W. Busha na Bliskom Istoku.
"Hezbollah" i "Amal" su se pridružili novoj vladi, ali je rat promijenio odnos snaga u Libanonu nauštrb Siniore kojemu mnogi u toj zemlji spočitavaju previše "mekani" stav prema omrznutom južnom susjedu.
Ministar zdravlja Mohammed Jawad Khalifa je nakon ostavke izjavio kako postojeći aranžman u vladi više nije održiv zbog "nove političke realnosti".
Vijest o ostavkama je mnoge iznenadila, jer se vjerovalo kako će Siniora i šijiti u posljednji trenutak pronaći kompromis. Takvi kompromisi su uobičajena praksa u Libanonu koji je od 1975. do 1990. pretrpio krvavi građanski rat među zavađenim vjerskim i političkim frakcijama.
D.A.