"U vrijeme razgovora o Beogradskom sporazumu mislio sam da, po svaku cijenu, treba održati zajedničku državu i da je to najbrži put u Europsku uniju (EU). Poslije godinu i pol vidim da to ne funkcionira", izjavio je Labus za podgorički dnevnik "Vijesti".
Čelnik G 17 cijeni da bi Crna Gora i Srbija, kao nezavisne države, prije prešle put pridruživanja EU.
"U Crnoj Gori, sada i u Srbiji, formira se politička volja koja je za funkcionalne i nezavisne države. Možemo da imamo savez tamo gdje smatramo da je to važno, recimo u obrani", rekao je Labus, preporučujući formulu razdruživanja koju su primijenile Češka i Slovačka.
"Za deset godina kazat ćemo isto što sada Česi i Slovaci kažu. Da se nisu razdvojili i da nisu napravili čiste račune, nikada ne bi ušli u EU", tvrdi Labus.
Prema njegovom mišljenju, bilo bi dobro da nova vlada u Srbiji, poslije izbora, počne razgovore sa crnogorskom i pokuša napraviti konačan dogovor.
Miroljub Labus je o tim temama u ponedjeljak razgovarao sa novoizabranim predsjednikom crnogorskog parlamenta Rankom Krivokapićem.