Sastali se predsjednici dviju Koreja

DANAS su se u Pjongjangu, glavnom gradu Sjeverne Koreje, sreli sjevernokorejski čelnik Kim Jong Il i predsjednik Južne Koreje Rooh Moo-hyun, što je drugi takav susret u više od pola stoljeća postojanja dviju tih formalno još uvijek zaraćenih država.

Kim Jong Il je godine 2000. primio u posjet tadašnjeg južnokorejskog predsjednika Kim Dae-junga, koji je za svoju politiku otvaranja prema sjevernom susjedu dobio Nobelovu nagradu za mir.

Iako Kim Jong Il nije još ostvario obećanje da će uzvratiti posjet, i današnji događaj ima simboliku na kojoj će inzistirati zagovornici mirnog ujedinjenja dviju Koreja. Predsjednik Rooh Moo-hyun je umjesto zrakoplova u Pjongang otputovao automobilom, pri čemu je stao kako bi demilitariziranu zonu na granici dvije Koreje prešao pješke. Predsjednik Roh je pri tome rekao da se nada da će i drugi početi slijediti njegov primjer, te da će "zid pasti".

Od 2000. do danas je otopljenje odnosa dviju Koreja dovelo do početka ograničene ekonomske suradnje, kao i programa privremenog spajanja obitelji razdvojenih krvavim korejskim ratom.

Međutim, ta je politika predmetom žestoke kritike od strane desničarske oporbe u Južnoj Koreji koja smatra da se pomirljivim gestama komunistički režim samo održava na životu. Kim Jong Il još uvijek drži vojnu mašineriju kojom se Južna Koreja, čiji je glavni grad na dometu sjevernokorejskih topova, stalno drži pod ucjenom, a zamjera mu se i očajno stanje ljudskih prava u jednoj od danas rijetkih nereformiranih komunističkih država na svijetu.

Rooh Hyu-mun će, pak, u Pjongangu ostati tri dana.

D.A.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.