Sjedinjene Države su zabrinute najnovijim događajima u Nepalu, gdje je kralj Gyanendra raspustio vladu i preuzeo njene ovlasti, priopćio je glasnogovornik State Departmenta Richard Boucher u utorak navečer.
"Raspuštanje višestranačke vlade, proglašenje izvanrednog stanja i suspenzija temeljnih ustavnih prava predstavlja udaljavanje od demokracije", rekao je Boucher koji je izrazio zabrinutost i zbog vijesti o uhićenjima nepalskih političkih čelnika.
Nepalski kralj raspustio je u utorak koalicijsku vladu pod izgovorom da nije uspjela uspostaviti red u zemlji koju potresaju nemiri zbog akcija maoističkih pobunjenika.
U međuvremenu kralj je izabrao novu 10-članu vladu kojoj će on biti na čelu. Pobunjenici su ovaj potez kralja nazvali "srednjovjekovnom feudalnom autokracijom".
(Hina) xsb ysb