Prosvjednici u Bejrutu podigli tabor

PROSVJEDI u Bejrutu nastavljaju se i na današnji dan, a nije sigurno koliko će još potrajati. 

Nakon što se jučer skupilo preko 200 000 ljudi, sinoć je nekoliko stotina pristaša Hezbollaha i prosirijske koalicije usred Bejruta, u ulicama koje vode do vladinih ureda, podiglo tabor. Kažu da ne će prestati s prosvjedovanjem dok premijer Fuad Siniora, kojeg optužuju da se priklonio Zapadu, i radi protiv Libanona, ne da ostavku i dok ne dođe nova vlada. 

Prosvjedi su slični onima koji su prije skoro dvije godine doveli Siniorinu vladu na vlast, nekon što je ubijen bivši premijer Rafik Hariri, a revolucija koja je slijedila istjerala sirijsku vojsku iz Libanona. Prosvjednici su donijeli cijevi za vodu, šatore, male radio-stanice, čak i glazbene instrumente. 

Siniora kaže da neće podleći masovnom pritisku i dati ostavku zato što ga Hezbollah pokušava prisiliti na to "Libanonova nezavisnost je pod prijetnjom, a demokracija u opasnosti", rekao je u četvrtak. 

Ali, vlada je u krizi. Nakon što je je šest prosirijskih ministara napustilo, a još jedan, Pierre Gemayel, ubijen, smrt ili ostavka još dvojice ministara dovela bi do toga da izgubi svu ustavnu legitimnost. 

Libanonovi saveznici na Zapadu daju potporu Siniorinoj vladi. Dans ga posjećuje britanska ministrica vanjskih poslova, glasnogovornik State Departmenta dao mu je podršku, a američki veleposlanik u UN-u, John Bolton nazvao je prosvjede dijelom plana za državnim udarom koji su potakli Iran i Sirija. 

Hezbollahov parlamentarni zastupnik Ali Ammar rekao je: "Nećemo se maknuti s ulica dok se vlast ne pokori volji većine - od kojih većina ljudi želi završiti ovu krizu i formirati ujedinjenu vladu".

Pomalo čudan zahtjev, koji prati Hezbollahove komentare o nezastupljenosti šijita u vladi, a dolazi nakon što su šijitski ministri svojevoljno vladu napustili. 

J. D.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.