"Greenpeace traži da se prestane ulagati u nuklearni sektor i poziva vladu da razmotri mogućnosti obnovljive energije", naglasila je organizacija.
"Rumunjska još nije riješila probleme skladištenja nuklearnog otpada" i taj će se problem još pogoršati s pokretanjem drugog reaktora centrale, predviđenim za 2006.
"Černovoda godišnje proizvede 90 tona posebno opasnog otpada, koji je trenutačno uskladišten u prvoj centrali i nitko ne zna što će s njim biti za sljedećih 100.000 godina", upozorio je Greenpeace.
Prvi pogon centrale Černovoda, od pet predviđenih, pokrenut je 1996., a sagradili su ga kanadska tvrtka za atomsku energiju EACL i talijanski Ansaldo.
Centrala trenutačno isporučuje oko 10 posto energetskih potreba zemlje.