HRVATSKI simfonijski orkestar, koji okuplja stotinjak mladih, akademski obrazovanih glazbenika te studenata Glazbene akademije kojima kao umjetnički direktor i šef dirigent ravna proslavljeni maestro Alexander Rahbari na današnjoj se konferenciji za novinare predstavio široj hrvatskoj javnosti.
Hrvatski simfonijski orkestar osnovan je kao udruga 11. ožujka 2005. godine, a nakon sklapanja ugovora o zajedničkoj umjetničkoj suradnji s jednim od najvećih dirigenata današnjice, maestrom Alexanderom Rahbarijem, 1. kolovoza 2006. godine te njegovim proglašenjem šefa - dirigenta i umjetničkog direktora, udruga je postala aktivna u pripremanju svečanog inauguracijskog koncerta koji će se održati 22. ožujka 2007. godine u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu.
Hrvatski simfonijski orkestar planira u suradnji i na poziv Euro Academy of Music and Arts, La Valetta, Malta održati niz turneja po Italiji, Malti i Njemačkoj.
Cilj i osnovni sadržaj djelatnosti Hrvatskog simfonijskog orkestra je; glazbeno muziciranje i javno prezentiranje putem nastupa i koncerata članova; pružanje i organiziranje pomoći svim članovima u rješavanju pitanja vezanih uz profesionalnu, umjetničku i društvenu djelatnost; razvijanje programa međunarodne suradnje te uključivanje u rad vrhunskih domaćih i stranih umjetnika, solista i orkestralnih umjetnika u svrhu zajedničkog muziciranja u domovini i inozemstvu.