Novačenje za novu vojsku započet će krajem lipnja, objavio je američki upravitelj u Iraku Paul Bremer.
Američko-britanske okupacijske snage su objavile da će pustiti na slobodu većinu iračkih zatvorenika, osim 300 do 500 visokih vojnih časnika za koje se sumnja da su počinili zločine protiv vlastitog stanovništva.
Po dolasku u Bagdad, de Mello je izjavio da bi Iračani trebali što prije doći u položaj da sami odlučuju o svojoj budućnosti.
Brazilski diplomat bit će, prije svega, zadužen za koordiniranje humanitarne pomoći UN-a, u suradnji s američko-britanskom koalicijom.
Njegov je dolazak koincidirao s početkom prve raspodjele humanitarne pomoći Iračanima od završetka rata.
Sustav raspodjele uspostavljen je tijekom vladavine Sadama Huseina zbog embarga UN-a, i trebao bi se nastaviti i u idućih šest mjeseci kako bi Iračani bili opskrbljeni osnovnim potrepštinama.