Povratak "monopolističke" prodaje iPhonea u Njemačkoj

MOBILNI operater Vodafone ipak nije uspio u namjeri da sudskom parnicom slomi ekskluzivno pravo prodavanja iPhonea u njemačkom T-mobileu.

Naime, prije dva tjedna, sud u Njemačkoj donio je privremenu odluku o prodavanju iPhonea nevezano uz pretplatnički ugovor na inzistiranje Vodafone-a kako bi korisnici bili slobodni odabrati koju će mobilnu mrežu koristiti.

Kroz ova dva tjedna, koliko je privremena odluka bila na snazi, T-mobile je prodavao otključane uređaje bez obveze pretplatničkog ugovora po cijeni od čak 999 eura dok je cijena iPhonea uz dvogodišnji ugovor sa T-mobileom iznosila 399 eura. U prilog konačnoj sudskoj presudi išao je vrlo detaljan ugovor koji Apple ima sa mobilnim mrežama sa kojima ima ekskluzivan ugovor te od prodaje iPhonea 10 do 30 posto zarade direktno odlazi u Američku informatičku tvrtku - Apple.

T-mobile je, naravno, vrlo zadovoljan presudom te je spreman nakon isteka dvogodišnjeg ugovora besplatno svojim korisnicima otključati mobilne uređaje. Iako iPhone u zadnje vrijeme diže mnogo prašine te su svi korisnici izuzetno zadovoljni samim proizvodom, postoji i druga strana priče koja iste te korisnike čini nezadovoljnima jer su svi napori da sami odabiru mrežu na kojoj će koristiti uređaj zasada propali.

Naravno, internetom kruže razni softveri za otključavanje iPhonea, ali instaliranjem istog svaki njegov vlasnik gubi pravo garancije te postoji opasnost da sljedećim updateom iPhonea on postane neupotrebljiv.


V.M.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.