DRŽAVNO odvjetništvo je objavilo danas kako je zagrebačko Općinsko državno odvjetništvo podiglo optužnice zbog prijevare s povlaštenim dionicama u tijeku javne ponude dionica T-HT-a, protiv M.B. (1970.), T.B. (1955.), Z.M. (1971) i J.Š. (1977.).
Hanfa je još u listopadu prijavila DORH-u Z.M. i J.Š. jer su prikupili više od pet punomoći. A još od tada u javnosti se spekulira da se radi o Zoranu Mamiću, sportskom direktoru Dinama i Josipu Šelendiću, članu poznate zagrebačke poduzetničke obitelji.
Z.M. se tereti da je pribavio ukupno 29 punomoći, na temelju kojih je nezakonito pribavio dobit od 210.105 kuna, a J.Š. se tereti da je pribavio ukupno 48 punomoći i nezakonito pribavio dobiti od 347.760 kuna. No, Zoran Mamić još nikada nije htio službeno potvrditi da je on ta osoba.
Šelendiće se sumnjiči da su zloupotrijebili položaj vlasnika obrta kako bi od 40-ak zaposlenika tvrtke isposlovali punomoć za obvezujuće povlaštene ponude za kupnju dionica. Više od polovice njihovih zaposlenika koji su potpisali punomoć kao broj računa za isplatu naveli su broj tekućeg računa Josipa Šelendića, a i Hrvatska poštanska banka izvijestila je kako je Josip Šelendić predao punomoć za ukupno 50 osoba.
U postupku javne ponude dionica T-HT-a svaki građanina je mogao kupiti paket dionica po povlaštenim uvjetima, a moglo se uz punomoć kupiti još maksimalno četiri dodatna paketa dionica.
D.M.