Pogledajte video: Žestoke borbe u Alepu

Foto: FaH
SAVEZ sirijskih pobunjenika pokrenuo je ofanzivu na položaje vladinih snaga oko istočnog Alepa. Borci saveza, u koji je uključena i Jabhat Fatah al Sham, pobunjenička grupa donedavno poznata kao al Nustra Front, u prvih su nekoliko sati zauzeli vladine položaje na jugoistoku grada. 

Vlada potvrđuje da su pobunjenici krenuli u ofanzivu, ali tvrdi da su odbijeni napadi na strateški važnu topničku bazu.

Strani promatrači na terenu potvrđuju da je u tijeku najveća ofenzivna akcija koju su pobunjenici poduzeli u posljednjih nekoliko mjeseci.

U istočnim predgrađima Alepa još živi oko 250 tisuća ljudi. Sirijska vojska i milicije koje potpomaže Iran početkom mjeseca su presjekle zadnju cestu koja ih je povezivala s pobunjeničkim položajima u samom gradu. UN izvještava o sve težim uvjetima života, te ozbiljnim nestašicama hrane i lijekova.

Alep je prije početka građanskog rata bio najveći sirijski grad. Već se četiri godine vode teške borbe između vladinih snaga i različitih pobunjeničkih skupina koje kontroliraju pojedine dijelove grada. Osvajanje Alepa bila bi najveća pobjeda snaga odanih sirijskom predsjedniku Basharu al-Assadu još od početka rata.

Assad i njegovi ruski saveznici nedavno su najavili početak humanitarne operacije kojom bi se osnovne životne potrepštine dopremile stanovništvu u odsječenim dijelovima Alepa. Plan predviđa i otvaranje koridora za izvlačenje civila i pobunjeničkih boraca koji su spremni odložiti oružje.  

SAD su izrazile sumnju u da bi plan mogao biti način da se grad očisti od stanovništva kako bi ga sirijska vojska lakše zauzela.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.