Pliva ide Barru

VIŠEMJESEČNA trakavica oko prodaje Plive napokon je završila. Naime, američka kompanija Barr Pharmaceuticals uspjela je skupiti nešto više od 70 posto Plivinih dionica, čime je postala većinski vlasnik Plive.

Kako je objavljena na stranicama Središnje depozitarne agencije za prihvat ponude američkog Barra za preuzimanje Plive, zaključno s utorkom, u agenciji deponirano 13,5 milijuna Plivinih dionica, odnosno 72,67 posto.

13,51 milijuna dionica predstavlja 72.67 posto dionica, čime je Barr dobio i više nego što je tražio. Naime, Barrov uvjet je bio da osigura barem 51 posto Plivinih dionica.

Ukupna vrijednost ponude iznosi 15,25 milijardi kuna.

U utrci za Plivu sudjelovao je i islandski Actavis, koji je svoju ponudu povukao 18. rujna.

Kako je objavio poslovni tjednik Lider dioničari su vjerovali da će se Actavis još vratiti u igru za osvajanje Plive, ali nakon što je EBRD najavio prodaju svojih dionica Barru, a potom i Vlada, i ostali dioničari odlučili su se na prodaju. Još u ponedjeljak u korist Barra bilo je pohranjeno oko 4,5 milijuna dionica, dok je prema podacima SDA u utorak pristiglo novih devet milijuna dionica, odnosno gotovo 50 posto.

Prema svemu sudeći, riječ je o Plivinim GDR-ovima, za koje je nalog za prodaju poslala Deutsche banka, a kako tjednik pretpostavlja neprodane dionice odnose se na državni paket koji bi trebao biti prodan u srijedu te na Actavisove dionice, njih nešto više od 10 posto.

Proces preuzimanja Plive počeo je 17. ožujka ove godine, kada je glavni Barrov konkurent, islandski Actavis, objavio preliminarnu neobvezujuću ponudu za preuzimanje Plive od 570 kuna po dionici.

Plivin menadžment odmah je tu ponudu ocijenio "neatraktivnom", argumentirajući da ona "ne odražava pravu vrijednost i perspektivu kompanije".

Nedugo zatim, Actavis je povećao preliminarnu ponudu na 630 kuna za dionicu, a 20. travnja investicijski fond Quaestus objavio da u moguće partnerstvo Plive i Actavisa želi investirati i hrvatski kapital.

Oko mjesec dana kasnije, 29. svibnja, Financial Times je objavio da je u utrku za Plivu ušao i američki Barr Pharmaceuticals, a krajem lipnja Nadzorni odbor Plive preporučio je ponudu Barra, u iznosu od 705 kuna po dionici.

Kraj lipnja donio je poboljšane ponude obaju konkurenata - Actavis 29. lipnja nudi 723 kune po dionici, a Barr reagira idućeg dana, ponudivši 743 kune po dionici.

Barr je prvi Hanfi dostavio zahtjev za odobravanjem objavljivanja ponude za preuzimanje, i to 28. srpnja, dok je zahtjev Actavisa uslijedio 10. kolovoza, odnosno na dan kada je Barrov zahtjev odobren.

Ponuda Barra formalno je objavljena 18. kolovoza, dok je Hanfa konkurentsku, Actavisovovu ponudu, odobrila 31. kolovoza. Ta je ponuda iznosila 795 kuna za dionicu.

No Barr je 11. rujna objavio novu ponudu, 820 kuna za svaku Plivinu dionicu, nakon čega je Actavis objavio da nema namjeru povećati svoju ponudu, jer ne želi ugroziti svoje razvojne planove preplaćivanjem akvizicije Plive.

Sredinom ožujka, kada je počelo natjecanje za Plivu, vrijednost njezine dionice na Zagrebačkoj burzi bila je oko 540 kuna, a danas je iznosila 800 kuna. Od prve ponude iz ožujka, kada je Pliva procijenjena na 1,6 milijardi dolara, njezina je vrijednost povećana na oko 2,5 milijarde dolara.

Antunović: Barr je dobrodošao jednako kao i Actavis

Potpredsjednica SDP-a Željka Antunović prvi je put čula da će Barr postati vlasnik Plive upravo od Indexa. "Nemam komentara na to. Ostajem pri onome što smo rekli i ja i mnogi iz stranke: Barr je dobrodošao kao kompanija što se nas tiče i to jednako kao i njihov donedavni konkurent Actavis. " - kazala je za Index Željka Antunović.

"Ono što smo mi problematizirali, to je ponašanje Vlade u procesu preuzimanja, a to pitanje i dalje je otvoreno" - rekla je kratko Antunović.

Škare Ožbolt: Ovo pokazuje da je Hrvatska banana-država

"Pretpostavljala sam tako nešto. Ja doista nemam ništa protiv da Barr preuzme Plivu, međutim način kako se to odvijalo doista je pokazatelj kako je Hrvatska prava banana-država." - komentirala je Škare Ožbolt.

"Što se tiče samog načina preuzimanja Plive, i kako državni dužnosnici u tome sudjeluju, to nije baš ogledni primjerak nečega zbog čega bi i ostali došli u Hrvatsku. Sama poruka cijelog ovog procesa je da moraš imati vezu u samoj Vladi, moraš dati provizije, kupiti menadžere i tvrtke." - rekla je bivša ministrica pravosuđa, predsjednica DC-a, dodajući kako je sad na Barru da pokaže kako će razvijati Plivu, da neće otpuštati radnike, te da će pridonijeti razvoju hrvatskog gospodarstva.

Jurčić: Tek zadnji procesa preuzimanja bio je regularan

Bivši ministar gospodarstva kazao nam je komentirajući cijeli proces preuzimanja Plive, da je on počeo biti regularan tek kad je Barr Hanfi prijavio svoju namjeru preuzimanja 10. kolovoza.

"Moje primjedbe su bile prije da niti jedan konkurent nije išao preko Hanfe, već preko "svojih metoda", koje su bile izvan hrvatskih propisa. Malo se i Vlada umiješala." - rekao nam je Jurčić ponavljajući kako je tek zadnji dio procesa preuzimanja bio regularan.

Linić: Visoka cijena je veliki rizik

Slavko Linić, potpredsjednik Račanove Vlade i saborski zastupnik SDP-a kazao je u razgovoru za Index kako gledajući tržišno i gledajući interese dioničara smatra da je napravljen dobar posao.

"I kad gledamo Vladu, onda mogu reći da je ostvarila visoke prihode od dionica, a ono što je problem je to da nema nikakvog jamstva da će Barr ulagati u Plivu, razvijati ju dalje, te nema sigurnosti zaposlenika, a to su procesi na koje hrvatska Vlada mora i te kako paziti." - kazao nam je Linić.

"Ova visoka cijena ne znači nikakvu sigurnost, ona je rizik" - dodao je Linić.

A.H.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.