Platforma snova iz AMD-a

TVRTKA AMD, u čijem je sastavu od desetog mjeseca prošle godine i poznati proizvođač grafičkih procesora ATI, najavila je novu platformu u pokušaju da uhvati korak s Intelom i nVidiom.

Radi se o novim procesorima, dvojezgrenom Phenom X2 i četverojezgrenom Phenom X4 koje bi trebale biti dio ambiciozne platforme nazvane FASN8, odnosno mogućnosti da na jednoj matičnoj ploči imamo čak dva četverojezgrena procesora. Phenom X2 i X4 tek trebajuproći usporedna testiranja s Intelovim Core 2 procesorima, a razlika u preformansama biti će poznata tek oko Božića kada stignu na tržište.

Također, AMD odnosno ATI napokon je dovršio rad na novom grafičkim čipu HD 2000 serije (HD 2400, HD 2600 i HD 2900 do sada poznate pod imenom RV610, RV630 and R600), a preformanse DirectX 10 kartica bazirane na tim čipovima i nove platforme po najavama bi trebale u potpunosti zasjeniti konkurenciju

Prva kartica iz te serije, ATI Radeon HD 2900 XT (u klasi 8800 GTS) od danas je na tržištu, dok se ostale očekuju u prodaji u lipnju ove godine. Benchmarkovi ove kartice koji kolaju internetom kažu kako je potukla nVidijinog konkurenta u svim relevantnim testovima, što bi također trebao biti slučaj u srazu 8800 GTX s 2900XTX karticom, najjačom iz nove serije.

No, drugi izvori govore kako Nvidia nudi bolji omjer preformansi i potrošnje energije, te da su prve kartice za testiranje pokazale ogromnu "glad za strujom".

Saga o borbi informatičkih giganata se nastavlja, i po preliminarnim saznanjima čini se kako AMD dobiva sljedeću bitku, no ne vjerujem da ćemo dugo čekati na odgovor nVidije odnosno Intela.

M.S. 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.