Bez obzira na to, pješački vod HV-a moći će sudjelovati u bilateralnoj vojnoj vježbi u američkoj Minnesoti, budući da je riječ o vježbi u sklopu Partnerstva za mir, na temelju međunarodnog sporazuma koji je Sabor ratificirao još 2001.
U Vladi smatraju da HV-u ne treba dodatna saborska potvrda, pa je vojska u Minnesotu otišla na temelju jučerašnje odluke Vrhovnog zapovjednika.
Predsjednik Republike Stjepan Mesić ustvrdio je jučer da se u slučaju odlaska voda Hrvatske vojske (HV) na vojnu vježbu u Minnesotu (SAD) ne radi o slanju HV-a ni u kakve vojne akcije, pa oko toga ne bi trebalo biti problema.
Ta je vježba bila planirana ranije i tu nema nikakvih problema. Jasno, sve skupa trebalo je bolje regulirati tako da (informacija o tome) dođe do javnosti, da ne dođe do nesporazuma u Saboru, rekao je predsjednik Mesić.
Ocijenivši da je riječ o rutinskoj vježbi, Mesić je dodao da se svakako ne radi o odlasku HV-a izvan granica Hrvatske radi njezina angažiranja, te da je to vježba koja nam može samo koristiti.
Prijepor oko slanja voda HV-a na vježbu u SAD nastao je kada je skupina zastupnika u Hrvatskom saboru ustvrdila da postrojbe HV-a ne mogu napustiti hrvatski teritorij bez odluke Hrvatskog sabora. Zbog toga je odgođen svečani ispraćaj vojnika.
(Hina) pp yln