Odgovarajući na prosvjede hrvatskih ribarskih udruga iz Istre i na izjavu predsjednika ribarskog ceha Buja Danila Latina da će se ribari sami organizirati kako bi mogli nesmetano loviti u hrvatskom dijelu zaljeva, Novogradec je među ostalim izjavio da se područje za ribolov koje mogu koristiti slovenski ribari zadnjih godina smanjilo na polovicu.
Slovenski ribari drže da do problema dolazi zbog različitog tumačenja brijunskog dogovora o izbjegavanju incidenata. Dogovorom nije precizirano smiju li slovenski ribari svoje mreže bacati i preko "crte sredine" u zaljevu, kako to čine ribari iz Novogradecove udruge.