ŠEST vlada država članica Europske unije iznijelo je prijedlog o jačoj koordinaciji nacionalnih policija, kao i nacionalnih obavještajno-sigurnosnih službi, i to jačanjem ne baš poznatog Zajedničkog situacijskog centra, piše britanski Daily Mail.
Već nakon terorističkog napada na SAD 11. rujna 2001. godine, centar je počeo preusmjeravati svoju ulogu na borbu protiv rastućeg svjetskog terorizma i sigurnosti u tom smislu.
Na tome, kao i na daljnjem razvoju europskog obavještajnog povezivanja, ustraju vlade Francuske, Njemačke, Švedske, Portugala, Češke i Slovenije. Tijelo bi bilo zaduženo za čitavu mrežu antiterorističkih ureda, koji bi imali pristup tajnim obavještajnim podacima iz svih 27 članica EU-a.
Velika Britanija se protivi prijedlogu
Realizaciji ovog plana navedene europske šestorke opire se Velika Britanija, koja ne želi prikupljene obavještajne podatke dijeliti s drugim članicama EU-a.Glavni razlog takvom stavu je ugrožavanje tamošnje nacionalne sigurnost, do čega bi došlo kada bi glavna obavještajna služba MI5 bila primorana "otkrivati" svoja saznanja.
Najveći protivnici Velike Britanije su Francuska i Njemačka, koje su najgorljivije zastupnice osnivanja europske CIA-a. Čelnici tih dviju zemalja drže da bi se daljnjom integracijom obavještajnog sektora postigla uspješnija borba protiv terorizma.
Najava osnivanja europske CIA-e navela Washinton na skrivanje tajni od Londona
Zanimljivo je da je sam prijedlog daljnjeg razvoja Sitcen-a nedavno naveo SAD da prestane dijeliti s Velikom Britanijom važne sigurnosne tajne, a kao glavni razlog istaknuto je curenje informacija s kojim se nerijetko suočavaju europski obavještajci.
Britanski stav uvelike podupire organizacija europskih skeptika "Otvorena Europa" koja poručuje da bi EU-ova verzija CIA-e bila neefikasna i nepouzdana, a što bi u konačnici ugrozilo već tradicionalno dobre odnose Washingtona i Londona.
Ig.M.
Foto: Index (arhiva)