NA KLINICI za neurologiju Kliničke bolnice u Osijeku zadnjih deset dana hospitalizirana su 33 Osječanina zbog moždanih udara, što zabrinjava, istaknula je prof. dr. Silva Soldo, predstojnica Klinike i pročelnica Katedre za neurologiju Medicinskog fakulteta u Osijeku.
U jednom danu (nedjelja, 2. veljače) hospitalizirano je devet osoba s moždanim udarima. Premda je broj bolesnih od moždanih udara neobično velik u zadnjih deset dana, i u prvih deset dana siječnja hospitalizirano je 20 pacijenata.
Zabrinjava i broj ambulantno primljenih pacijenata s poremećajima moždane cirkulacije te je kadšto, primjerice, ambulantno zaprimano i do 50 osoba na dan.
Prof. dr. Soldo posebno ističe da zabrinjava porast moždanih udara u mlađih. U Osječko-baranjskoj županiji i istočnoj Hrvatskoj broj moždanih udara je 20 posto veći nego, primjerice, u Primorsko-goranskoj županiji, a smrtnost je dvostruko veća.
Među hospitaliziranim osobama od moždanih udara najviše je žena. Prof. dr. Soldo drži je povećan broj moždanih udara najprije posljedica stresa, životne nesigurnosti, posebno mladih, ali i ostalih, povišena krvnog tlaka i kolesterola. Bitan su čimbenik i prehrana, prekomjerna težina i vremenske promjene, kazala je dr. Soldo.