Od kraja ljeta skuplja struja

OD KRAJA ljeta uvodi se naknada od nešto više od pola lipe po kilovatsatu koja će ići Fondu za obnovljive izvore energije, a kojom će se financirati gradnja vjetroelektrana i drugih obnovljivih izvora energije. Nakon što HEP 2008. izgubi monopol, cijena struje će postepeno rasti.

Ovom naknadom građani i industrija na godinu će za obnovljive izvore energije priskrbiti više od milijardu kuna. Ovisno o potrošnji, naknada će kućanstva godišnje stajati između 15 i 20 kuna.

Zbog pristupanja Europskoj uniji Hrvatska je dužna početi poticati gradnju vjetroelektrana i drugih biopostrojenja. Dodatak za obnovljive izvore energije vremenom će rasti jer će svaki novi obnovljivi izvor tražiti svoj dodatak, objasnio je dr. Goran Granić, ravnatelj Instituta "Hrvoje Požar".

Veće cijene električne energije mogu se očekivati i zbog liberalizacije tržišta. 1. srpnja 2008. godine HEP će izgubiti monopol, a, kako doznaje HTV, konkurencija neće donijeti niže cijene, kako se očekivalo, već više.

Pomoćnik ministra za energetiku Željko Tomšić objasnio je kako će konkurencija donijeti niže cijene u energetici samo kratko vrijeme nakon što se tržište liberalizira, nakon čega će cijene postupno rasti.

Granić je kazao da električna enegrija definitivno prestaje biti "socijalna kategorija", te da će Vlada morati reagirati, jer prema posljednjim istraživanjima, već sada čak 20 posto građana ima problema s plaćanjem računa.

U usporedbi s zemljama Europske unije u Hrvatskoj je struja jeftinija od 20 do čak 100 posto. Struju najskuplje plaćaju Talijani, a najjeftinija je u zemljama Baltika, i to zato jer nisu razvile svoja tržišta.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.