Foto: FaH
SLOVENSKA GEN energija i hrvatski HEP kao suvlasnici nuklearke Krško postigli su dogovor o produženju njezina rada za dodatnih 20 godina, do 2043., javio je Reuters koji se poziva na izvore u nuklearci.
Nuklearka Krško rutinski se provjerava i prilikom redovitog održavanja, odnosno stanke u radu prilikom remonta koji se odvija svakih 18 mjeseci, a slijedeći je planiran s 1. listopada ove godine i trajat će mjesec dana.
Nuklearka Krško sagrađena u vrijeme bivše Jugoslavije, a gradila ju je američka tvrtka Westinghouse. Tijekom dosadašnjeg rada pokazala se pouzdanom i bez incidenata koji bi djelovali na ljude i okoliš.
Prošla je i provjeru koja je u EU uvedena nakon nesreće u japanskoj nuklearki Fukushimi, kada je ocijenjena jednom od pouzdanijih takvih energetskih postrojenja u Europi.
Suvlasnici su u zadnjih dvadesetak godina uložili više stotina milijuna eura u njenu modernizaciju i veću sigurnost.
Slovenija u svojim dugoročnim planovima još uvijek ima i mogućnost gradnje drugog bloka nuklearke na lokaciji u Krškom, ali o tome još nije donesena definitivna odluka.